Posiedzenie komisji komunalnej

Zawiadamiam, że w dniu 21 marca 2018r. o godz. 16.00 odbędzie się posiedzenie Komisji związków i porozumień komunalnych, mienia komunalnego i działalności gospodarczej, rolnictwa i ochrony środowiska.
Tematy posiedzenia:
Remonty i inwestycje w 2018r.
Możliwości pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania.
Gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy.
Sprawy bieżące.

Portal mojaWieś.pl

Zapraszamy do odwiedzenia portalu www.mojaWieś.pl

„Witamy na portalu mojeKGW.pl nowoczesnym medium zrzeszającym koła gospodyń wiejskich i inne organizacje działające na obszarach wiejskich z całej Polski. Na portalu swoje miejsce i publikacje posiada Koło Gospodyń Wiejskich Szonowice. Liczba zarejestrowanych organizacji rośnie z dnia na dzień. Każdego dnia ponad pół tysiąca osób odwiedza portal mojaWieś.pl. Pod koniec sierpnia zarejestrowało się już ponad 2000 organizacji, jest to dla nas największa nagroda za pracę i starania. Jednak nie byłoby tak spektakularnych wyników, gdyby nie wielkie wsparcie ze strony Regionów”. https://www.mojawies.pl/

Walka z niską emisją – wymiana pieców węglowych w gminie Rudnik.

W 2017 r. w gminie Rudnik uruchomiony został program dofinansowania wymiany pieców węglowych dla mieszkańców. Wymiana kotłów planowana jest na 2018r. Z projektu w roku 2018 skorzysta około 30 gospodarstw domowych. Część przestarzałych kotłów zostało wymienionych lub jest w trakcie wymiany. Na cel walki z niską emisją gmina w roku 2018 przeznaczy około 150.000,00zł. Możliwość uruchomienia programu dotowania wymiany pieców dla mieszkańców zależna była od uruchomienia dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Do uzyskania dofinansowania na wymianę pieca w ramach gminnego programu niezbędna jest dotacja z innego źródła. W ramach projektu walki z niską emisją wymieniane są stare kotły CO na paliwo stałe, na nowe V generacji piece o określonych eko parametrach.

„zasłużony dla Gminy Rudnik”

Poniżej krótkie życiorysy i historie społecznej działalności wyróżnionych.

Urszula Widenka. Urodzona 7 lipca 1944 r. w Brzeźnicy. Życie zawodowe związała z rolnictwem, pracowała m.in. w Gminnej Spółdzielni w Łubowicach i Rudniku. Była założycielką RSP w Brzeźnicy. W swojej wiosce angażowała się w życie społeczne i kulturalne, również reprezentując ją jako sołtys i radna. Założyła w sołectwie Koło Gospodyń, gdzie prowadziła kursy szycia i zajęcia kulinarne. Obecnie jest aktywną działaczką koła emerytów.

Antoni Strzeduła. Urodzony 17 czerwca 1937 w Gamowie. Zawodowo był związany z RAFAKO, gdzie pracował do emerytury. W Gamowie udzielał się społecznie i wspierał rozwój wsi. Przez dwie kadencje pracował w radzie gminy. Brał udział w powołaniu Parafialnego Towarzystwa Oświatowego oraz walczył o przetrwanie szkoły w Szonowicach. Do dziś angażuje się w życie swojej parafii i swojej pasji – pszczelarstwu.

Henryk Reichel. Urodzony 25 października 1935 w Braunschweig. Zawodowo budowlaniec, pracował m.in. w RSP Sławików czy RPB Racibórz. Działacz społeczny i samorządowy, związany z Grzegorzowicami. Jeden z założycieli tamtejszego LKS-u. Dwie kadencje radny. Wspomagał doposażenie gminnych ośrodków zdrowia, również sprowadzając sprzęt medyczny z Niemiec. Wspierał rozbudowę szkoły w Grzegorzowicach.

Karol Jasny. Urodzony 22 marca 1941 r. w Sławikowie. Pracował m.in. w raciborskim Przedsiębiorstwie Transportu Handlu Wewnętrznego oraz RSP w Miejscu Odrzańskim. Zaangażowany w życie rodzinnego Sławikowa, gdzie wspierał rozwój sportu i infrastruktury. Dwie kadencje w radzie gminy. Aktywny działacz DFK, z zamiłowania hodowca gołębi.

Nikodem Musioł. Urodzony 2 lutego 1940 r. w Strzybniku. Z wykształcenia kowal, ale nie pracował w tym zawodzie. Związany zawodowo z PGR-em w Strzybniku oraz w Wytwórnią Aparatury Cukrowniczej w Raciborzu. Całe życie pracował dla Strzybnika, m.in. przez 50 lat jako członek OSP. Był również koordynatorem wiejskiej świetlicy. Wciąż zaangażowany w życie strażackie.

Alfred Rosa. Urodził się 27 maja 1941 r. w Rudniku. Zawodowo związany z rolnictwem. Pracował m.in. w Państwowym Inspektoracie Gospodarstw Rolnych w Rudniku. Był przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Rudniku. Do emerytury pracował w Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni. Reprezentował interesy swojej wioski jako radny gminy oraz sołtys. Był koordynatorem wiejskiego Klubu Rolnika. Hoduje ptaki ozdobne.

Jan Leśniok. Urodził się 1 lutego 1943 r. w Grzegorzowicach. Pracował m.in. w łubowickim kółku rolniczym, PZGS Racibórz czy Mechanizacji Rolnictwa. Był jednym z założycieli LKS-u Grzegorzowice. Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Łubowicach. Przez 37 lat reprezentował swoje sołectwo jako radny. Inicjator rozbudowy infrastruktury LKS-u i świetlicy DFK.

Działacze, seniorzy otrzymali wyróżnienie „Zasłużony dla gminy Rudnik”

Na lutowej Sesji Rady Gminy Rudnik, wójt Alojzy Pieruszka wręczył odznaczenia Zasłużonym dla gminy Rudnik. „Zasłużony dla Gminy Rudnik” to honorowe odznaczenie dla osób, które swoją społeczną postawą oraz działalnością wyróżniają się w swoich społecznościach lokalnych. Jest to forma uznania oraz podziękowania za wieloletnią pracę społeczną. Wyróżnienie przyznaje się w Gminie Rudnik od dziesięciu już lat. Tegoroczna lista nominowanych do wyróżnienia liczy siedem osób. Sylwetki zasłużonych oraz ich działalność zostały przybliżone radnym w formie prezentacji. Zasłużeni, ze strony wójta otrzymali podziękowania, odznaczenia i upominki. Wielu z nich, może już w sposób mniej aktywny, nadal działa w swoich sołectwach służąc radą, doświadczeniem i wsparciem. Młode pokolenie naszych mieszkańców ma z czego czerpać i na czym się wzorować.