Susza w naszej Gminie

Piękna, upalna pogoda nie dla wszystkich jest powodem do zadowolenia. Coraz dłuższe okresy bez deszczu martwią rolników i leśników.

Poniżej przedstawiamy informacje dla Rolników z naszej Gminy. Zachęcamy do zapoznania się z załączonym materiałem.

Przeprowadzenie szacunków strat w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w przypadku wystąpienia zjawiska suszy, następuje na wniosek rolnika. Oszacowania strat dokonuje Komisja gminna powołana przez Wojewodę maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od stwierdzenia skutków suszy. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla Komisji, dotyczącymi ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę straty spowodowane przez suszę można szacować wyłącznie wówczas, gdy na danym terenie zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym susza wystąpiła. (więcej…)