Program Czyste Powietrze – spotkania informacyjne we wszystkich gminach w Polsce

Program Priorytetowy Czyste Powietrze NFOŚiGW , który realizowany będzie w latach 2018 -2029, ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dla przygotowania odbiorców do skorzystania z Programu Ministerstwo Środowiska prowadzi kampanię informacyjno – edukacyjną. Spotkania informacyjne, które rozpoczęły się 4 września br. i będą trwały do 15 października br, organizowane są we wszystkich 2453 gminach w Polsce.

W trakcie spotkań prezentowane są założenia Programu, omawiane są rodzaje przedsięwzięć, które mogą uzyskać dofinansowanie, jak również przedstawiany jest sposób składania wniosków o dofinansowanie oraz zasady realizacji i rozliczania przedsięwzięć. Spotkania prowadzone będą przez przedstawicieli wojewódzkich funduszu ochrony środowiska a także przez ekspertów MŚ, NFOŚiGW. oraz Inspekcji Ochrony Środowiska . Będą one okazją do zadawania pytań i uzyskiwania informacji niezbędnych dla wypełnienia wniosków i skorzystania z Programu. Prowadzący spotkania eksperci przedstawią również problematykę ochrony powietrza oraz epizodów smogowych w tym skutków zdrowotnych i ekonomicznych tych zjawisk.

Dla naszego powiatu spotkanie odbędzie się dnia 13.09.2018 o godz. 17:00 (czwartek) w Domu Kultury w Rzuchowie, ul Karola Miarki 8b (budynek OSP)

Ulotka informacyjna dotycząca programu:

Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach

Akcja społeczna „Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach”

Ogólnopolska akcja społeczna „Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach”
jest odpowiedzią na zagrożenia, które mogą spotkać
uczestników ruchu drogowego.

W pierwszej odsłonie pod tytułem ”Widoczni biegacze” zrealizowane zostały dwa filmy:

– 30 sekundowy spot, do wykorzystania w kinach, na telebimach, środkach komunikacji miejskiej, itd.

oraz dłuższy 3 minutowy film, który będzie wykorzystywany podczas spotkań, szkoleń, prezentacji, itd.

Przedstawione w nich zostały niebezpieczeństwa wynikające z niedostatecznego oznakowania uczestników ruchu drogowego. Na filmach pokazane zostały nieprawidłowo lub zupełnie nieoznakowane osoby w trakcie biegu oraz jazdy na rowerach w warunkach niedostatecznej widoczności.

Użycie elementów odblaskowych oraz świetlnych umożliwia zauważenie osób znajdujących się na drodze z odległości kilkuset metrów, natomiast nieoznakowanych z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów. W zdecydowany sposób zwiększa to szanse podjęcia prawidłowej reakcji przez kierującego pojazdem i uniknięcie potrącenia osoby znajdującej się na drodze