Autorką znaku jest Dominika Płaszewska, studentka 3 roku Grafiki reklamowej i edytorskiej w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Mieszkanka gminy Rudnik, absolwentka Zespołu Szkół w Rudniku, następnie Liceum Plastycznego w Raciborzu. Od dzieciństwa pasjonatka sztuki. Aktualnie pracuje jako grafik komputerowy, a jej prace pokazywane były m. in. na wystawie „Separator” w Krakowie.
Jako mieszkanka gminy, chcąca wnieść trochę ducha nowoczesności, wykonała logo, które miałoby być identyfikacją wizualną Gminu i uzupełnieniem podstawowego symbolu jakim jest herb. Logo, stosowane będzie przede wszystkim w promocji Gminy Rudnik, na wydawnictwach, drukach reklamowych, promocyjnych, stronach internetowych, ubiorach, urządzeniach i przedmiotach.
W logo zawarta jest wieża zamkowa nawiązująca do obecnych oraz byłych gminnych pałaców, gałązka dębu, która jest symbolem siły i szlachetności oraz kłos zboża z 14 ziarnami, które odnoszą się do ilości sołectw w Gminie.
Głównym kolorem identyfikacji jest błękitny. W psychologii koloru błękitny jest kojarzony ze spokojem, inteligencją, kreatywnością, oznacza również otwartość i zaufanie.
Stworzona została również księga znaku, która zawiera informacje jak, w jakich formach i kiedy stosować logo, jego dopuszczalne formy oraz propozycje m. in. wyglądu papieru firmowego, pieczątki, wizytówek oraz gadżetów reklamowych takich jak fartuszek, długopisy i kubek. Gadżety te mogą być wydawane jako nagrody np. dla uczniów szkół gminnych. Nowoczesny design i prostota pozwalają na tworzenie ciekawych form, co może bardzo dobrze wpłynąć na promocję Gminy Rudnik.