8 maja w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań w Łubowicach zebrali się ludzie związani z kulturą i jej animacją na terenie Gminy Rudnik. Twórcy, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich i biblioteki gminnej. Pierwsze zebranie było przede wszystkim doskonałą okazją do poznania się, bo chociaż gmina Rudnik nie jest dużą, to ludzie kultury nie mieli okazji spotykać się do tej pory i stworzyć grupy mogącej pracować nad strategią kultury gminy.

Pierwszoplanowym tematem było zbliżające się Święto Powiatu Raciborskiego i udział w nim Gminy Rudnik. Będą więc nie tylko ulotki gminne i długopisy dla kolekcjonerów gadżetów, ale przede wszystkim prace rękodzielnicze, plastyczne i fotograficzne, będą też jedyne w swoim rodzaju potrawy regionu rudnickiego. Zadaniem specjalnym będzie do czasu Święta Powiatu odtworzyć strój charakterystyczny dla wiosek gminy.

Drugim tematem było zaangażowanie się twórców, animatorów kultury i jej liderów w budowanie marki gminnej, działania promocyjne, tworzenie projektów i przedsięwzięć będących atrakcyjnych dla turystów przyjeżdżających do Raciborza i okolic, aby im umożliwić poznanie „Toskanii” północy Europy.

Kolejne, czerwcowe spotkanie będzie poświęcone temu właśnie tematowi. Obecni postawili sobie jeszcze jedno zadanie – przyprowadzić kolejnego animatora, twórcę lub lidera kultury.