W ubiegłą sobotę 18 maja z inicjatywy Wójta Gminy Rudnik oraz Proboszcza łubowickiej parafii odbyła się pierwsza konna procesja św. Urbana. W tym roku gospodarzem wydarzenia było sołectwo Łubowice. Orszak z końmi oraz mieszkańcy zebrali się wpierw przed ruinami pałacu Eichendorffa, gdzie proboszcz ksiądz Andrzej Styra wraz z księdzem emerytem Henrykiem Rzega odprawili nabożeństwo majowe. Po udzielonym błogosławieństwie jeźdźcy na czele z panem Alojzym Ficoniem i prezesem Terenowego Koła Hodowców Koni- panią Sylwią Kitel, objechali okoliczne pola, by prosić Boga za wstawiennictwem św. Urbana o urodzaje. W procesji wzięły udział 33 konie, w tym 7 powozów. Uroczystości dopisała piękna majowa pogoda. Na zakończenie wszyscy poczęstowani zostali swojską grochówką przygotowaną przez strażaków OSP Gamów, Brzeźnica i Sławików. Jako podziękowanie wszyscy jeźdźcy otrzymali od wójta upominek.

Wszystkim jeźdźcom biorących udział w procesji, Księżom za odprawienie nabożeństwa, strażakom zabezpieczającym uroczystość, osobom którzy wspomogli to wspaniałe przedsięwzięcie oraz wszystkim mieszkańcom i gościom biorącym udział serdecznie dziękujemy!

Autor: UG Rudnik

Fot. nowiny.pl, naszraciborz.pl, fotoQubik.pl