Urząd
Aktualności

Pożegnanie księdza Henryka Rzegi

2017-08-25

22 sierpnia 2017 był dla parafii Łubowice wielkim świętem, niestety smutnym. Parafianie licznie przybyli na mszę o godzinie 17.30, aby swoją obecnością podziękować odchodzącemu na emeryturę Księdzu Proboszczowi Henrykowi Rzega za 32 lata jego posługi w parafii.

Wszystko w pięknej oprawie muzycznej i w otoczeniu kwiatów, które Ksiądz Proboszcz tak kocha. Wyrazem uznania dla pracy Księdza Proboszcza była nie tylko obecność wiernych, ale również zaproszonych Księży, sióstr zakonnych, delegacji, przedstawicieli samorządu, szkół. Z pożegnalnych przemówień wyłonił się piękny i ujmujący za serce obraz Księdza Proboszcza i jego duszpasterskiej posługi. Były to słowa pełne smutku, ale i wielkiej wdzięczności za to, że parafia mogła doświadczać przez 32 lata łask płynących z daru pięknego kapłaństwa. Kiedy patrzymy wstecz na te wszystkie lata posługi wśród wiernych, dostrzegamy jak wielką wartość mają słowa: „Żyj tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Ciebie”. Ślady Jego pracy dostrzegamy wokół. Wystarczy chwila zadumy, by je ujrzeć. Gdy zapada wieczór, mrok rozjaśnia blask podświetlonego kościoła, a płynący w dal dźwięk dzwonów przyzywa do kościoła, do którego drogę wskazują Groty i Pomnik Zgody. To owoce Jego pracy. Kiedy zagubieni zmierzają ku świątyni, by szukać pomocy, padają na kolana przed ołtarzem Serca Pana Jezusa z obrazem św. Józefa, modlą się przy Piecie lub przy obrazie Jezusa Miłosiernego, którym poświęcał wiele starań. Kiedy strapieni szukają pocieszenia, powierzają swe troski Maryi w ołtarzu bocznym, który otoczył wielką troską. Biblia mówi: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh.3,1). Był czas witania, a po 32 latach nastał czas pożegnania. I chociaż smutek wkrada się do serc, to św. Paweł radzi nam: „ W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”(1 Tes.5,18). Dlatego dziś z radością dziękujemy Bogu za te 32 lata przeżyte razem. Zapamiętamy Księdza jako Kapłana trzymającego w swych dłoniach nasze duchowe życie. Udzielał nam sakramentu chrztu świętego, łączył więzami małżeństwa, rozgrzeszał i udzielał komunii świętej, prowadził msze święte, nabożeństwa, procesje. Wielu z parafian odprowadził na wieczny odpoczynek. A wszystko to z powagą i szacunkiem należnym Bogu, ale i ze zrozumieniem dla ludzkich spraw. Zapamiętamy go również jako człowieka, który całym sobą zaangażował się w życie tej społeczności. Bez Księdza obecności nie odbyła się żadna ważna uroczystość - był na nich w szkołach, na festynach, dożynkach, przedstawieniach w centrum Eichendorffa. Cieszymy się, że mogliśmy przez te lata obcować z mądrym, dobrym, pracowitym, wyrozumiałym i spokojnym człowiekiem. Ksiądz Henryk Rzega poświęcał wiele uwagi najmłodszym parafianom, ministrantom i młodzieży, wykazując się wielką cierpliwością i życzliwością. Bóg zapłać Księże Proboszczu za całe dobro jakie nam wyświadczyłeś. Szczęść Boże ! Chcielibyśmy, aby Ksiądz z sympatią i czułością wspominał pobyt w Łubowicach. Życzymy również pogody ducha, zdrowia i wiele radości każdego dnia. (więcej zdjęć na www.lubowice.pl) Ewa P.

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0207

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij