Urząd
URZĄD

Zmarł ks. Józef Krzeptowski

2017-07-07

5 lipca bieżącego roku w wieku 86 lat zmarł ks. Józef Krzeptowski, emerytowany proboszcz Parafii Św. Trójcy w Modzurowie. Pogrzeb kapłana odbędzie się w poniedziałek 10 lipca o godzinie 12.00 w Modzurowie.

Śp. ks. Józef Krzeptowski urodził się 24 grudnia 1930 r. w Dzianiszu na Podhalu w rodzinie rolniczej Stanisława i Marii z d. Słodyczka. Był prawnukiem słynnego „Sabały” – przewodnika tatrzańskiego, gawędziarza i pieśniarza góralskiego. Szkołę podstawową ukończył w Dzianiszu. Dopiero po II wojnie światowej mógł rozpocząć naukę w gimnazjum - najpierw przez trzy lata w Zakopanem, a następnie w Szczyrzycu k. Limanowej, gdzie w 1952 r. złożył egzamin maturalny. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 r. w katedrze opolskiej z rąk biskupa Franciszka Jopa. Po święceniach był wikariuszem w Zawadzkiem (1958-1959) i w Nasiedlu (1959-1965). W 1965 r. został mianowany najpierw wikariuszem ekonomem, a w 1971 r. proboszczem w Jakubowicach. W 1976 r. został proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej w Modzurowie (dekanat Łany), gdzie pracował przez 29 lat - aż do przejścia na emeryturę w 2005 r. Na emeryturze zamieszkiwał nadal w Modzurowie. Ostatnie tygodnie życia spędził w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu. Biskup opolski odznaczył go w 1997 r. tytułem dziekana honorowego, a w 2005 r. radcy duchownego. Na wniosek Wójta Alojzego Pieruszki w roku 2008, za wieloletnią działalność społeczną, otrzymał jako pierwszy wyróżnienie i tytuł - "Zasłużony dla Gminy Rudnik". Kiedy w 1976 roku obejmował modzurowską parafię rozpoczął niezwykłą wędrówkę wpisaną w historię Modzurowa, historię Śląska i w powikłane losy jego mieszkańców. Plon wieloletnich dociekań ks. Józefa Krzeptowskiego, prawnuka Sabały, to liczne publikacje dotyczące regionu, w szczególności dotyczące tragicznie zamordowanego kapłana Augustyna Strzybnego. W swojej działalności na rzecz parafii, w której był proboszczem współpracował z czołowymi przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, między innymi z pasjonatem historii regionu – Benedyktem Motyką. Owoce tej współpracy, to dwie piękne publikacje literackie: pierwsza autorstwa ks. Józefa Krzeptowskiego zatytułowana "Ks. Augustyn Strzybny – w hołdzie pamięci 70 rocznicy Jego męczeńskiej śmierci", druga autorstwa Benedykta Motyki i Franciszka Marka pt.: "Ksiądz Augustyn Strzybny". Działalność społeczna ks. Józefa Krzeptowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności publikatorskiej, przyczynia się do poznawania historii tego regionu przez najmłodsze pokolenia. Ks. Józef Krzeptowski jako proboszcz modzurowskiej parafii poprzez swoją działalność dbał o rozwój parafii. Przez swoje 50 lat kapłaństwa był i jest wzorem godnym naśladowania.

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0154

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij