Sport
Krótka historia "Dębu" Brzeźnica

Krótka historia "Dębu" Brzeźnica

2009-04-30

Rok założenia 1952 r. pod nazwą LZS Brzeźnica. Sekcja przewodnia- zapasy styl klasyczny, od roku 1963 – zapasy styl wolny. Głównymi założycielami sekcji zapaśniczej byli: Horst Przybyła, Jerzy Mika, młodzi entuzjaści sportu zapaśniczego oraz renomowani zawodnicy „Unii” Racibórz: Rudolf Skornia i Antoni Kremser – mieszkańcy wsi Brzeźnica oraz wielki entuzjasta sportu zapaśniczego – Mikołaj Jasny – kierownik sekcji, który poświęcił wiele lat tej dyscyplinie (obecnie Niemcy). Na pierwszego Prezesa nowo-powstałego klubu wybrano Gerarda Walach. Trenerzy sekcji, którzy przyczynili się do rozsławienia klubu: Maksymilian Bugla, Antoni Kremser, Rudolf Skornia, a od roku 1964 Hubert Skornia, od 1997r. Ołenczyn Krzysztof.

         Głównym i zasadniczym celem powstania sekcji było zagospodarowanie wolnego czasu pozaszkolnego młodzieży ze wsi Brzeźnica i okolicznych miejscowości. W latach 1956-64 zawodnicy sekcji zaczynają zdobywać pierwsze znaczące wyniki na arenie krajowej: Jerzy Mika V-ce Mistrz i Hubert Skornia – Mistrz Polski Zrzeszenia LZS oraz Oskar Sekuła- zdobywca srebrnego medalu w 1963 r. w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów.
W 1964 r. w dowód uznania za osiągane wyniki przez zawodników z Brzeźnicy, Rada Główna w Warszawie powierza klubowi  organizację Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS. Zawody odbyły się na boisku obok szkoły w Brzeźnicy.
 

Pod okiem trenera Huberta Skornia oraz długoletniego prezesa klubu Herberta Hellebrant i kierownika drużyny - Mikołaja Jasny, drużyna zapaśnicza z Brzeźnicy kontynuująca tradycję pierwszych zapaleńców osiągnęła najwyższe trofea w woj. opolskim i katowickim, m.in. drużyna juniorów zdobyła trzykrotnie mistrzostwo okręgu katowickiego, a w 1969r. wywalczyła 3. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

Do wyróżniających się zawodników należeli: Jan Tumulka, Mieczysław Belda, Eugeniusz Szczuka, Antoni Olszyna Ryszard Mełech, Franciszek Kampik, Rudolf Gonsior, Marian Buczek, Manfred Chrobok, Ryszard Salamin, Franciszek Przybyła i Jerzy Ogórkiewicz. Grupa ta wspierana przez nieco starszych zawodników jak: Piotr Buczek, Engelbert Tumulka, Henryk Bulenda, Erwin Dyrszka, Henryk Wałach i Paweł Mika zdobyła najpierw I miejsce w II Lidze, aby w 1970r. walczyć o należne nam miejsce w I Lidze Państwowej. Turniej o wejście do tej zaszczytnej Ligi odbył się pod koniec grudnia na obiekcie KS Unia Racibórz. O awans ubiegały się 4 drużyny: „Rokita” Brzeg Dolny, LKS Łódź, „Ziemień” Kraków, „Gwiazda” Bydgoszcz. Po zaciętych i emocjonujących walkach nasza drużyna wywalczyła awans do I Ligi Państwowej. Był to ewenement w historii zapaśnictwa krajowego, aby drużyna z tak małej miejscowości (700 mieszkańców) mogła rywalizować z takimi potęgami jak: ”Gwardia”Warszawa, „Stal” Rzeszów i z klubami innych wielkich miast.

W 1967 r. klub otrzymuje osobowość prawną i przyjmuje nazwę LKS „Dąb” Brzeźnica. Intensywne zajęcia treningowe z młodzieżą przynoszą dalsze wspaniałe wyniki.
W 1972 r. Franciszek Kampik zdobywa po raz pierwszy w historii klubu tytuł Mistrza Polski w zapasach styl wolny, w kategorii wagowej 82 kg. W dowód uznania za osiągane wyniki uzyskane przez tego zawodnika na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, m. in. udział w Mistrzostwach Świata i Europy, Polski Związek Zapaśniczy powołuje go do Kadry Olimpijskiej na Olimpiadę do Monachium. Jednak pechowa kontuzja, jakiej uległ  krótko przed Olimpiadą nie pozwoliła mu brać udziału w tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezie jako zawodnik. PZZ nie cofnął jednak nominacji na wyjazd i w dowód uznania za osiągnięte wyniki w turniejach przedolimpijskich, ubrał go w strój olimpijski i wraz z całą reprezentacją wyjechał do Monachium. Zmagania swoich kolegów oglądał i mocno dopingował jedynie z trybun.

Następna grupa wspaniałych chłopców to zawodnicy, którzy wywalczyli medalowe pozycje w mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych. Byli to: Karol Bulenda, Alfred Piskała, Franciszek Szymiczek, Henryk Strzeduła, Bruno Kretek, Norbert Kretek oraz Jerzy Domagała, Ryszard Kurek, Eugeniusz Skornia, Waldemar Ignatzy, Marian Zając, Grzegorz Sługa, Marian Dziadźka i Zygmunt Barabasz.
 

Z cienia tej grupy zaczynał wyłaniać się zespół młodszych zawodników, którzy zapisali złotymi literami kolejny rozdział historii klubu. Tej grupie przewodniczył zawodnik Jerzy Benek, zdobywca trzech medali w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, medalista wielu turniejów, członek Kadry Narodowej, uczestnik Mistrzostw Europy w Katowicach; Henryk Habrom- - zdobywca złotego i srebrnego medalu OSM, dwukrotny zdobywca III miejsca Mistrzostw Polski Juniorów. Uczestnik Mistrzostw Europy w 1988 r, i Świata  w 1989 r., członek Kadry Narodowej, zdobywca wielu medali na zawodach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Niewiele ustępuje mu drugi zawodnik tego klubu – Krzysztof Ołenczyn, który zajął dwukrotnie III miejsce w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym, zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Polski Seniorów w 1995 roku i znaczące miejsca prawie we wszystkich ogólnopolskich imprezach. Wiele chwały przysparzają klubowi nieco młodsi zawodnicy, tacy jak: bracia Krzysztof  i Janusz Świętek, walczący w kategoriach najcięższych. Krzysztof to dwukrotny uczestnik OSM i uczestnik Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i Juniorów Starszych. Janusz natomiast to uczestnik ostatniej OSM, która odbyła się w Raciborzu. Mistrz Śląska Młodzików, juniorów młodszych i kadetów. W tegorocznych Mistrzostwach Polski Kadetów zajął I miejsce i tym samym wywalczył awans do reprezentacji kraju na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Turcji sierpnia 1992 r.
Z najmłodszych wówczas trenujących zawodników na uwagę zasługuje Marcin Janik – Członek Kadry Juniorów Młodszych, V-ce Mistrz w Międzynarodowym Turnieju Juniorów Młodszych w Kraśniku w 1994r.
 

W 1997r. powstaje kobieca sekcja zapaśnicza. Inicjatorem założenia tej sekcji był Krzysztof Ołenczyn – brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów w 1995r., wychowanek trenera Huberta Skornia. Intensywne zajęcia treningowe pozwoliły w dość szybkim czasie osiągnąć  bardzo znaczące wyniki sportowe. Wiele dziewczyn trafiło do Kadry Narodowej
 i Olimpijskiej, w tym Sylwia Bileńska, Arleta Wałkuska, Patrycja Więczek, Anna Nowak
i wiele innych. Niewątpliwie najlepszą zawodniczka okazała się Sylwia Bileńska – 6.krotna Mistrzyni Polski Seniorek, , brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorek oraz 2.krotna  brązowa medalistka Mistrzostw Europy.
W chwili obecnej wyłoniła się bardzo silna ekipa młodszych zawodników i zawodniczek w grupie Kadetów i Kadetek.
 

Do Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 2008 r. zakwalifikowało się 11 zawodników i zawodniczek, zdobywając 9 pozycji medalowych. Chłopcy w punktacji klubowej zdobywają I miejsce. W imprezie tej startowało  258 zawodników z 68 klubów z całej Polski. Dziewczyny w tej punktacji zajęły również doskonałe III miejsce.  W dniach 7-8.03.2008 r. Klub LKS „Dąb” Brzeźnica był organizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów. Zawodnicy „Dębu” wywalczyli w tych zawodach 3 I miejsca – Ryszard Nowak, Paweł Drzeżdzon, Jacek Bileński oraz dwa miejsca III i jedno V, zdobywając w relacji klubowej  zdecydowanie I miejsce w Polsce. W skład Kadry Narodowej do udziału w Mistrzostwach  Europy Kadetów, które odbyły się w Łotwie, powołanych zostało dwóch zawodników i dwie zawodniczki: Jacek Bileński i Paweł Drzeżdżon oraz Sara Jezierzańska i Justyna Ratyńska.
Duży sukces odnieśli  młodzi chłopcy zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Polski na 2008r.
W Indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów i Kadetek młodzi zawodnicy „Dębu” zajęli w 2008 r. 22 pozycje medalowe,    w tym: osiem I miejsc, trzy II m. i jedenaście III m., oraz zajmując 9 medalowych pozycji w ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach Uczniowskich Klubów Sportowych.
W 2009r. sekcja wywalczyła 4 złote medale w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, byli to zawodnicy: Ryszard Nowak, Paweł Drzeżdzon, Mateusz Pukas i Sara Jezierzańska. Cała ta czwórka powołana została w skład reprezentacji Polski do udziału w Mistrzostwach Europy w Serbii.
 

Wyniki osiągane przez zapaśników i zapaśniczki „Dębu” na arenie krajowej i międzynarodowej są doskonałą promocją Gminy Rudnik i całej Ziemi Raciborskiej.
Należyta praca szkoleniowa klubu w znaczący sposób zagospodarowuje wolny czas dzieci młodzieży z okolicznych miejscowości.
W ostatnim 4.leciu ilość zdobytych medali na zawodach rangi Międzynarodowej, Ogólnopolskiej i Wojewódzkiej była wręcz imponująca!
Każdego roku brano udział w około 50 zawodach. Zdobywając w ostatnich czterech latach 645 medali, w tym w Indywidualnych Mistrzostwach Polski aż 57 medali (22 złote)!
W ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży Gmina Rudnik zajmuje 186 miejsce na 842 gminy (123 pkt) , a Klub „Dąb” Brzeźnica 235 miejsce na 3009 klubów z całej Polski (123pkt).

Polski Związek Zapaśniczy w Warszawie doceniając coroczne osiągnięcia młodych zawodników LKS "Dąb" Brzeźnica, powierza Klubowi od 10 lat organizację jednej Międzynarodowej lub Ogólnopolskiej imprezy. Wielu wychowanków Klubu należy do Kadry Narodowej Seniorów,Juniorów i Kadetów. Biorą udział w Mistrzostwach Europy i Świata oraz w wielu Turniejach Międzynarodowych, osiągając znaczące wyniki.

W spółzawodnictwie Dzieci i Młodzieży w roku 2011 Klub zajął I miejsce wśród wszystkich Klubów miasta i powiatu raciborskiego. Otrzymując z rąk Starosty Raciborskiego Adama hajduka i Prezydenta Miasta Mirosława Lenka okolicznościową statuetkę : "Raciborski Champion".

W dowód uznania za długoletnią i efektywną działalność sportową Starostwo Powiatowe w Raciborzu przyznało klubowi w 2008r. medal „Wyróżniony Herbem Powiatu Raciborskiego”. Na wniosek Wójta Gminy w Rudniku, Alojzego Pieruszka, Rada Gminy w Rudniku przyznała Klubowi i Prezesowi Klubu H. Skornia medal „Zasłużony dla Gminy Rudnik”. Odznaczenia te zostały wręczone na uroczystym otwarciu Ogólnopolskiego Pucharu Polski Kadetek w dn. 28.02.2009r., które odbyły się w hali sportowej w Rudniku.
 Z okazji 60-lecia działalność Ludowych Zespołów Sportowych Śl. Woj. Zrzeszenie LZS odznaczyło pamiątkowym medalem:

Prezesa Klubu                        - Huberta Skornia
V-ce Prezesa                           - Franciszka Badurczyk
Trenera sekcji zapaśniczej   -Krzysztofa Ołenczyna

Biorąc pod uwagę długoletnią historię klubu oraz doskonałe osiągnięcia sportowe, Zarząd Klubu uważa, iż przyznane odznaczenia dla klubu są zasłużone i zasadne.

Za długoletnią społeczną pracę na rzecz rozwoju klubu, wielkie słowa uznania należą się Mikołajowi Jasnemu, Julianowi Wochnik, Marcie Kowol (księgowa klubu), Piotrowi Buczek, Józefowi Mrowiec, Antoniemu Bulenda, Herbertowi Hellebrant, Alfredowi Moskwa, Franciszkowi Pak, Franciszkowi Badurczyk, Januszowi Gałązka, Engelbertowi Tumulka, oraz wielu instytucjom i zakładom pracy za pomoc w organizacji ogólnopolskich  i międzynarodowych mistrzostw w zapasach w stylu wolnym kobiet i mężczyzn, jak również obecnym działaczom klubu: Krzysztofowi Ołenczyn, Janowi Badurczyk, Tomaszowi Zajączkowskiemu, Jarosławowi Kaczyńskiemu, Piotrowi Kołek, Jerzemu Wiśniewskiemu, Marcinowi Janik i wszystkim sympatykom sportu zapaśniczego w stylu wolnym.

Zarząd LKS „Dąb” Brzeźnica

 
 

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0154

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij