Nasza gmina
Eugeniusz Chyliński

Eugeniusz Chyliński

2009-07-16

Kawaler Virtuti Militari

Urodził się 19.03.1915 , a zmarł 10.02.1990

Pochodził z ziemi mazowieckiej.

Absolwent Szkoły Kadetów we Lwowie. Uczestnik Kampanii Wrześniowej w Warszawie i Modlinie. Po kapitulacji  przedostał się na Zachód gdzie ukonczył elitarny kurs cichociemnych - oficerów polskich szkolonych w dywersji i zrzucanych do kraju.

Skok na teren kraju Eugeniusz Chylinskiego odbył się 25.03.1943 r. Był jednym z 316 cichociemnych walczących w czasie II wojny na polskiej ziemi.

Ppor. E. Chyliński ps. "Szkolnik", "Frez" trafił do Kedywu Okregu Wilenskiego AK, gdzie został instruktorem pirotechniki.

Po aresztowaniu przez wilenskie gestapo, został odbity po brawurowej akcji, w czasie transportu z więzienia łukiskiego do szpitala . Stało się to 16 maja 1944 r.

Już niebawem wziął udział w ataku oddziałów AK na Wilno, czyli w operacji pod kryptonimem „Ostra Brama”. Konkretnie dowodził 60 osobowym oddziałem dywersyjno - minerskim, przydzielonym do III Zgrupowania AK mjra „Jaremy” - Czesława Dębickiego.

Przeżył okupację niemiecką, pozostał w Wilnie po wkroczeniu wojsk sowieckich. Niestety, nie miał szczęścia i do nowych okupantów. W początkach lipca 1946 r. został bowiem aresztowany przez organa NKWD i ponownie trafił do katowni przy ul. Ofiarnej, w której teraz rozlokowała się bezpieka sowiecka. Po przesłuchaniach i torturach wywieziony na Syberię, gdzie przebywał do 1957 roku.

Nastepnie zamieszkał w Modzurowie, pracując jako ksiegowy w miejscowej Stacji Hodowli Roślin.

Odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

Pochowany na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

 

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0325

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij