Organizacje
pozarządowe
Aktualności

Statkiem po Odrze

2017-10-03

Koło DFK Grzegorzowice statkiem po Odrze. 1 października 2017 w piękną słoneczną niedzielę od godziny 14.00 członkowie koła DFK Grzegorzowice wybrali się w rejs, by przekonać się czy taka forma spędzania wolnego czasu jest przyjemna.

Okazało się, że była to oryginalna i niepowtarzalna forma rozrywki na falach rzeki Odry. Zresztą nie tylko rozrywki, bo wycieczka dostarczyła nieco ekscytacji śluzowaniem, a ponadto zawierała spory przekaz wiedzy historycznej i technicznej. Nie można pominąć walorów krajobrazowych i przyrodniczych rejsu – bardzo interesujące i malownicze starorzecze Odry, których nie sposób opisać, a najlepiej doświadczyć osobiście. Wśród uczestników było sporo rodziców z dziećmi. Barka zaokrętowała w przystani Szkwał, stoczni Damen. Można było zająć miejsce na drewnianej ławce na dziobie statku, pod pokładem (gdzie był dobrze zaopatrzony bufet) i na pokładzie statku. Statek w dość spokojnym tempie mijał kolejne miejsca. Z jego pokładu oglądaliśmy panoramę Góry św.Anny, Kanał Gliwicki, Port Koźle, stary Spichlerz, Marinę Lasaki, wyspę na Odrze, jezioro Srebrne, Januszkowice, baseny i pozostałości urządzeń wyładowczych największego niegdyś portu śródlądowego w Europie wschodniej. Wielką atrakcją była śluza w Kłodnicy. Jej pokonanie budziło ogromne zainteresowanie uczestników wycieczki. W trakcie rejsu ze strony armatora był obecny przewodnik, który opowiadał o rzece, porcie, śluzach, żegludze, historii i sztuce inżynieryjnej. Na statku był zainstalowany żurawik z szalupą ratunkową a na rufie grill. Szalupa na szczęście nie była potrzebna, natomiast grill owszem – bosman upiekł dla wszystkich kiełbaski. Sądzę, że powyższy opis rejsu odpowiada twierdząco na pytanie „czy warto było wybrać się w rejs?” Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki a organizatorki : p. Teresa Jurecki i p. Krystyna Gawlik z Koła DFK Grzegorzowice przyjmowały zasłużone wyrazy podziękowania. (więcej zdjęć na www.lubowice.pl) Ewa P.

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0190

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij