Organizacje
pozarządowe
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

Warsztaty geologiczne dla naszych młodszych i starszych mieszkańców już za nami.

2016-11-08

Zainteresowanie tematem kolorowych kamyków, skał i skamielin przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pani Barbara Gonska, Karina Lassak i Ewa Schink, organizatorki eventu już na sobotnim spotkaniu pytane były przez dzieciaki o termin następnych warsztatów.

Ogromną zasługą takiego zainteresowania była prelekcja przygotowana przez naszego gościa specjalnego - Pani Agatę Lorek, która na co dzień związana jest z pracą naukową na wydziale górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach we współpracy z naszym lokalnym geologiem - Panią Barbarą Gonska. Spotkanie w strzybnickiej świetlicy łączy się tematycznie z wyjazdem koła DFK Szonowice na międzynarodową giełdę minerałów do Gliwic w dniu 19 listopada br. W warsztatach w dniu 4 listopada udział wzięło prawie 40 osób głównie dzieci i młodzież z sołectw: Strzybnik, Szonowice, Modzurów i Ponięcice. Nie mniej zainteresowane tematem były mamy, które na warsztaty przyprowadziły dzieciaki. Była prelekcja, pokaz slajdów, a co najciekawsze cała kupa kolorowych kamyków, skał i skamielin, które każdy mógł dotknąć, pooglądać pod lupą, poskrobać itd... By było ciekawiej młodzi naukowcy badali twardość poszczególnych minerałów jak profesjonalni poszukiwacze i geolodzy. Na koniec krótki test wiedzy. Były też nagrody i słodki poczęstunek. Tak więc najbliższe plany to wyjazd do Gliwic, a na wiosnę plany wycieczki do kamieniołomów w okolicach Kietrza i Głubczyc. W niedalekiej od nas odległości mamy czynny kamieniołom w Braciszowie gdzie wydobywa się piaskowce szarogłazowe, w Lubotyniu piaski, Nowej Cerekwii bazalty, Dobieszowie piaskowce, Chomiąży łupki, z których wykonywane były pokrycia dachowe tzw.sziber. Tak więc jak tylko będzie wiosna pomyślimy o prawdziwej wyprawie w teren. Sołtys wsi Szonowice już wstępnie umówiła spotkanie z geologami pracującymi w kopalni piaskowca szarogłazowego w Braciszowie na wiosenną eskapadę. Pani sołtys ze Strzybnika dziękujemy za udostępnienie i przygotowanie świetlicy do zajęć, Pani Dorocie Gonska za catering i pyszną kawę.

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0238

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij