,, Dzień pomarańczowy” w Przedszkolu w Szonowicach

Kolorowe dni stały się tradycją zarówno w Przedszkolu w Szonowicach, jak i w Rudniku.

W październiku tradycyjnie obchodzony jest „Dzień pomarańczowy”. Głównym celem tego dnia jest integracja dzieci poprzez wiele ciekawych zabaw oraz konkurencji w pięknie ozdobionych salach, obowiązkowo w pomarańczowym kolorze. W ubrankach dzieci i pań dominował również ten kolor. Wszystko zaczęło się od pysznego śniadania – chlebka z dżemem brzoskwiniowym. Następnie były zabawy muzyczno- ruchowe oraz wiele konkurencji takich jak: zbieranie marchewek w rękawicy kuchennej, wybieranie marchewek spośród wielu pomarańczowych warzyw i owoców, slalom między dyniami oraz wiele zagadek słownych. Przy okazji utrwalano wiadomości na temat korzyści spożywania warzyw i owoców, a także sposobów ich przetwarzania. Zabawie towarzyszyły głównie przeboje „Na marchewki urodziny” i „Jarzynowy wóz”. To co dzieci najbardziej lubią to zajęcia praktyczne – tym razem było to wyciskanie soku z pomarańczy przez starszaków, klejenie malutkich dyń z pasków papieru i kolorowanie na pomarańczowo warzyw i owoców. Po tylu atrakcjach nadszedł wreszcie czas na pyszny obiad – zupka dyniowa, a następnie zdrowy, pełen witamin deser.

Każdy przedszkolak otrzymał lizak w kształcie dyni i z wielkim uśmiechem na twarzy wrócił do domu.

Otwarcie siłowni zewnętrznej w Rudniku

W dniu 11.11 świętowaliśmy w naszej społeczności 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, otwarcie siłowni zewnętrznej na placu zabaw oraz dzień św. Marcina. Po nabożeństwie w naszym kościele, udaliśmy się w pochodzie na plac zabaw, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami, rogale św. Marcina oraz konkursy z nagrodami, które poprowadziła pani Ania Kamieniarz.
Dziękujemy wszystkim za super zabawę oraz miło spędzony wspólnie czas!

100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – konkurs Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku

Z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Gminna Biblioteka Publiczna
w Rudniku w dniu 8 listopada 2018 r. zorganizowała cykliczną Imprezę Czytelniczą „Z książką po wiedzę”.

W ramach tej Imprezy przygotowano 4 konkursy związane ze 100 leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, ponadto zorganizowano konkurs czytelniczy w 100 lecie urodzin Adama Bahdaja i konkurs recytatorski w 10 rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta. Konkursy skierowane były do wszystkich grup wiekowych ze szkół Gminy Rudnik.
(więcej…)

Zwierzęta w Przedszkolu w Szonowicach

16 października przedszkolaków z Szonowic odwiedzili nietypowi „goście”.

To już trzecie tego typu spotkanie z Panią Michaliną Fojcik ze sklepu zoologicznego ZOO- Mar w Raciborzu. Dzięki Pani Michalinie dzieciaki miały już okazję poznać z bliska szynszylę, króliczka, kameleona i ślimaka afrykańskiego. Tym razem Pani Michalina przywiozła ptaki – kanarka i papugę falistą. Opowiedziała wiele ciekawostek na temat ich życia oraz pielęgnacji. Dzieci mogły zobaczyć, czym odżywiają się te ptaki, co musi znajdować się w ich klatce. Były zaskoczone, że nawet ptaszki lubią się bawić, dlatego muszą mieć lusterko i zabawki.

Spotkania te mają na celu głównie pogłębianie wiedzy na temat potrzeb zwierząt, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta to istoty żywe, nauczenie odpowiedzialności za zwierzę, zwiększenie empatii, a także kształtowanie postawy odpowiedzialnego właściciela. Ponadto kontakty ze zwierzętami sprzyjają rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu naszych pociech. Dzieci uczą się troski o inną istotę i odpowiedzialności za nią. Dowiadują się, że i ona ma swoje potrzeby, które należy zaspokoić. Spotkania te dostarczają dzieciom nowych wiadomości, pozytywnych wrażeń, są korzystne dla zdrowia i psychicznego odprężenia.

Od buraka do kryształków – Dzień Otwartych Drzwi Cukrowni Cerekiew

Cukrownia Cerekiew zaprasza dzieci i dorosłych na Dzień Otwartych Drzwi, który odbędzie się w sobotę, 10 listopada. Odwiedzający będą mogli na własne oczy obejrzeć proces powstawania Cukru Królewskiego, spacerując po terenie fabryki pod opieką przewodnika. Organizatorzy przygotowali też warsztaty robienia cukierków oraz stoiska z pokazami naukowymi dla najmłodszych.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja. Dla gości przewidziano również słodkie upominki! (więcej…)

Badanie rolnicze 05-20.11.2018

W dniach 5-20 listopada 2018 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa:

  • Badanie plonów niektórych ziemiopłodów rolnych (formularz R-r-pw).

Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do ww. badania mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:

  • samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach 5-7 listopada 2018 r., dostępnego na stronie https://rolnictwo.stat.gov.pl,
  • rozmowę z teleankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 8-20 listopada 2018 r.

Więcej informacji nt. badań ankietowych znajduje się na stronie: http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2018/index.htm.

Tożsamość teleankietera można potwierdzić dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99

Program operacyjny pomoc żywnościowa 2014- 2020 – Podprogram 2018

Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2018 – czerwiec 2019, a jej celami szczegółowymi są:

a) organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanej dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ

b) racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym,

c) Przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ

d) Prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu wyłączenie społeczne.

 

Więcej informacji w pliku –> GOPS- Podprogram 2018

Konkurs ekologiczny firmy De Dietrich Technika Grzewcza

Konkurs organizowany przez firmę De Dietrich Technika Grzewcza.

Szanowni Państwo,

w związku z działaniami rządowymi w zakresie proekologicznego PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE, chcielibyśmy zainteresować Państwa konkursem „Źródło domowego ciepła”, jaki w ramach obchodów 20-lecia firmy De Dietrich Technika Grzewcza zorganizowaliśmy dla osób zainteresowanych wymianą starych, nieekologicznych źródeł ciepła w swoich domach. Jako odpowiedzialny producent kotłów gazowych, pomp ciepła, systemów solarnych i fotowoltaicznych dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty zapewniały komfort życia ich użytkownikom, a także były przyjazne dla środowiska naturalnego. Nasze starania docenia między innymi KRAJOWA AGENCJA POSZANOWANIA ENERGII, która objęła patronat na tym konkursem. W ramach konkursu przewidzieliśmy 5 nagród o łącznej wartości ponad 60 tysięcy złotych, a jego idea jest prosta i polega na napisaniu przez uczestnika krótkiego eseju na temat konkursowy związany z ekologią. Na koniec chciałbym dodać, iż termin zbierania zgłoszeń mija 11.11.2018 r., a wszystkie informacje dotyczące konkursu zostały zamieszczone na specjalnej stronie https://dedietrich.pl/konkurs/