Piłkarze UKS Rudnik podglądali grę Mistrzów Polski

Uczniowski Klub Sportowy zorganizował dla swoich zawodników wyjazd na mecz o Mistrzostwo Lotto Ekstraklasy, pomiędzy Piastem Gliwice a Jagiellonią Białystok. Po zaciętym i bardzo emocjonującym meczu zwyciężyli gliwiczanie czym przybliżyli się do zdobycia Mistrzostwa Polski w sezonie 2018/2019.

Na trybunach panowała gorąca atmosfera. Kibice mocno dopingowali swoich piłkarzy.

Na młodych zawodnikach UKS Rudnik wyjazd ten wywarł ogromne wrażenie. Każdy z nich marzy zagrać kiedyś w takim meczu. 

Autor i Fot.: Bożena Walaszek

Konna procesja ze św. Urbanem w Łubowicach

W ubiegłą sobotę 18 maja z inicjatywy Wójta Gminy Rudnik oraz Proboszcza łubowickiej parafii odbyła się pierwsza konna procesja św. Urbana. W tym roku gospodarzem wydarzenia było sołectwo Łubowice. Orszak z końmi oraz mieszkańcy zebrali się wpierw przed ruinami pałacu Eichendorffa, gdzie proboszcz ksiądz Andrzej Styra wraz z księdzem emerytem Henrykiem Rzega odprawili nabożeństwo majowe. Po udzielonym błogosławieństwie jeźdźcy na czele z panem Alojzym Ficoniem i prezesem Terenowego Koła Hodowców Koni- panią Sylwią Kitel, objechali okoliczne pola, by prosić Boga za wstawiennictwem św. Urbana o urodzaje. W procesji wzięły udział 33 konie, w tym 7 powozów. Uroczystości dopisała piękna majowa pogoda. Na zakończenie wszyscy poczęstowani zostali swojską grochówką przygotowaną przez strażaków OSP Gamów, Brzeźnica i Sławików. Jako podziękowanie wszyscy jeźdźcy otrzymali od wójta upominek.

Wszystkim jeźdźcom biorących udział w procesji, Księżom za odprawienie nabożeństwa, strażakom zabezpieczającym uroczystość, osobom którzy wspomogli to wspaniałe przedsięwzięcie oraz wszystkim mieszkańcom i gościom biorącym udział serdecznie dziękujemy!

Autor: UG Rudnik

Fot. nowiny.pl, naszraciborz.pl, fotoQubik.pl

Ogłoszenie Gminy Rudnik ws działek pod PSZOK

Gmina Rudnik ogłasza chęć nabycia działki lub działek przylegających do siebie pod budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Ww. działka/ki oznaczone są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny sołectwa Rudnik: A2P (zaznaczonych na fioletowo)- tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów. Działka/ki powinny mieć powierzchnię ok. 0,4-0,5 ha oraz szerokość 35-45 m.

Właścicieli działek chętnych do sprzedaży zapraszamy do negocjacji.

XV Gminny Konkurs Pisania

MISTRZOWIE PISANIA – TO MY!

Takim okrzykiem zagrzewali się dziś do zmagań konkursowych uczniowie klas I-III, którzy przyjechali na XV Gminny Konkurs Pisania pt. „Piszę ładnie, bezbłędnie, ciekawie”. Byli to reprezentanci swoich klas, którzy najlepiej opanowali umiejętność pisania, a w czasie dwuetapowego konkursu zmierzyli się z rówieśnikami z pozostałych szkół gminy Rudnik. Pierwszy etap polegał na napisaniu kilkuzdaniowego tekstu, w którym ukryło się sporo pułapek ortograficznych, z pamięci ( klasa I) lub ze słuchu ( klasy II i III). Drugi zaś etap to były zadania językowe, wśród których nie brakowało krzyżówek, zagadek, rozsypanek, wykreślanek i innych łamigłówek. Po godzinnej wytężonej pracy, która oprócz pisania wymagała od uczestników także umiejętności czytania ze zrozumieniem i logicznego myślenia, można było przekazać prace komisji konkursowej, a dzieci zostały zaproszone do obejrzenia wystawy ekologicznej „Prac z niczego”, po czym z pomocą starszych koleżanek i kolegów wykonały piękne kwiatki, wykorzystując odpady z plastiku i kolorowy papier.

Po sprawdzeniu prac i podliczeniu punktów przez komisję, ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu. Wszyscy uczestnicy usłyszeli, że bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, otrzymując gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w zakresie pisania, a także nagrody – niespodzianki. Tym, którzy uzyskali najlepsze wyniki, wręczono dyplomy i nagrody książkowe .

W kategorii każdej klasy końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:

kategoria- klasa I

  • I miejsce: Wiktoria Nieborowska – SP Grzegorzowice,
  • II miejsce: Kinga Paprocka SP Szonowice,
  • III miejsce: Dawid Wowrek, ZSP Brzeźnica

kategoria- klasa II

  • I miejsce: Julia Nieborowska – SP Grzegorzowice,
  • II miejsce: Balbina Stawska – SP Szonowice,
  • III miejsce: Kamil Sługa – SP Rudnik,

kategoria- klasa III

  • I miejsce: Olivia Passia – SP Szonowice,
  • II miejsce: Jonasz Herud – SP Gamów,
  • III miejsce: Malwina Stanienda – SP Szonowice,

Serdeczne podziękowania za patronat i wsparcie finansowe konkursu Panu Piotrowi Rybce – Wójtowi Gminy Rudnik, pani Gabrieli Seidel – gminnemu inspektorowi ds. oświaty, kultury i sportu, która swoim udziałem uświetniła podsumowanie konkursu, a także właścicielom sklepu spożywczego „Jambor” za przekazanie słodkich upominków oraz nauczycielkom edukacji wczesnoszkolnej za przygotowanie uczniów i współpracę w komisji konkursowej składa organizatorka XV Gminnego Konkursu Pisania – Daniela Płoszczyca

Ekologicznie kreatywni w Brzeźnicy

Uczniowie oraz przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy stały się częścią największej inicjatywy edukacji ekologicznej w Polsce – ARKA. Głównym jej celem było napisanie „Listów dla Ziemi ”skierowanych do dorosłych o tematyce ekologicznej. Dzieci mogły napisać lub narysować list na specjalnym papierze listowym wykonanym z makulatury. Pisanie listów poprzedzone było różnymi lekcjami tematycznymi oraz akcjami w placówce, które wyjaśniły w jaki sposób ludzie szkodzą środowisku i jak mogą zmienić swoje przyzwyczajenia, by chronić środowisko i własne zdrowie. W listach dzieci prześcigały się w pomysłach, dotyczących zmian w ich codziennym życiu. A wszystko po to by chronić naszą planetę.

Uwieńczeniem całego przedsięwzięcia był konkurs „Daj przedmiotom drugie życie”. Konkurs polegał na tym, aby nie wyrzucać starych zużytych przedmiotów lecz stworzyć z nich coś nowego. Kreatywność dzieci i ich rodziców przeszła najśmielsze oczekiwania. Powstało wiele fantastycznych przedmiotów takich jak: doniczki, ozdoby, meble dla lalek, zabawki, roboty, sprzęt rolniczy pacynki i wiele, wiele innych. Wszystkie dzieciaki zostały nagrodzone. Cała akcja była możliwa dzięki nauczycielce przyrody oraz biologii Pani Agnieszce K-Z.

19 maja do Łubowic przyjadą Rycerze

Sołectwo Łubowice zaprasza na plenerowe spotkanie z rycerzami pod ruinami zamku. W ramach wydarzenia drużyna czterech wojów zaprezentuje, jak wyglądały walki we wczesnym średniowieczu. Dodatkowo: przymierzanie uzbrojenia wojów, nauka walki bronią białą, namiot wikingów, gry i zabawy, strzelanie z łuku oraz konkurencje dla księżniczek i kamratów. Przygotowane zostanie także stoisko z jadłem i napitkami – płatne z własnej sakiewki.

Autor: red. Nowiny.pl, UG w Rudniku

PROCESJA KONNA ZE ŚW. URBANEM ŁUBOWICE 2019

Wójt Gminy Rudnik Pan Piotr Rybka wraz z Proboszczem Parafii NNMP w Łubowicach księdzem Andrzejem Styra zapraszają dnia 18 maja 2019 r. wszystkich chętnych jeźdźców i hodowców koni, na I-szą procesję konną do krzyży w parafii łubowickiej.

Zbiórka jeźdźców i konnych pojazdów przy ruinach zamku w Łubowicach o godzinie 14:00

Po procesji zapraszamy uczestników na poczęstunek do hali Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. J. von Eichendorfa w Łubowicach

ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W PROCESJI MOŻNA DOKONAĆ TELEFONICZNIE POD NR 32 410 64 18 LUB E – MAILEM:

urząd@gmina-rudnik.pl

Do dnia 13 maja 2019 roku – godzina 15.00

Zapraszamy

Fot. Klub Gaja. 

Diamentowe Gody – Państwo Eryka i Rudolf Schrőder z Rudnika

Dnia 3 maja 2019 r. Jubileusz Diamentowych Godów obchodzili Państwo Eryka i Rudolf Schrőder z Rudnika.

Ślub cywilny zawarli 3 maja 1959 r. w Rudnickim Urzędzie Stanu Cywilnego.

Pani Eryka urodziła się i wychowała w Rudniku. Przez 33 lata pracowała zawodowo jako listonoszka oraz zajmowała się domem i wychowaniem dzieci.

Pan Rudolf urodził się w Magdeburgu. Pracował w różnych miejscach, między innymi: w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Rudniku jako traktorzysta i kierownik bazy, jako kierowca w GS „Samopomoc Chłopska” w Rudniku, w Kombinacie PGR Rudnik oraz w PKS Racibórz. Jubilat działał społecznie jako sekretarz i naczelniki w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku oraz przez 12 lat jako Prezes LZS Rudnik.

Jubilaci doczekali 3 dzieci, 7 wnuków i 4 prawnuków.

Dostojnym Jubilatom życzenia złożyli Wójt Gminy Piotr Rybka i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Sabina Zięć. Państwu Schrőder życzymy dużo zdrowia, pogody ducha, wszelkiej pomyślności oraz kolejnych dni, miesięcy i lat pełnych szczęścia i radości, aby wspólnie doczekać kolejnych jubileuszy.

Kolejny sukces przedszkolaków z ZSP Brzeźnica

W piątek, 10 maja na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyły się uroczystości strażackie oraz ogłoszenie wyników IV Powiatowego Konkursu Plastycznego dla przedszkoli „Dzielni strażacy”.

W młodszej kategorii Dawid Kostka (p. Sabina Mikołajczyk) otrzymał wyróżnienie, a w starszej – Kamil Urbisch (p. Maria Koloch) otrzymał 1. miejsce.

Serdecznie im gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć i krótkiego filmiku
https://www.naszraciborz.pl/site/art/1/0/73582