W dniu wczorajszym Urząd Gminy Rudnik gościł w swych murach niezwykłe osoby. Państwo Weronika i Jan Jegliczka przybyli z przyjacielską wizytą na zaproszenie Wójta Alojzego Pieruszka, ośrodka pomocy społecznej i władz gminy. Oboje pochodzą z terenu gminy Rudnik: Pani Weronika zd. Wittek urodziła się i młodość spędziła w Grzegorzowicach, Pan Jan Jegliczka urodził się i mieszkał w Gamowie. Ponad 40 lat temu, razem wyjechali do Niemiec gdzie założyli rodzinę, wybudowali dom i pracowali zawodowo. W Niemczech mieszkają do dziś ciesząc się dobrym zdrowiem, wnukami i zasłużoną emeryturą. Do Polski przyjeżdżają w odwiedziny do bliskich ale nie tylko. Niemal w całej Polsce, a także w okolicy są znani jako społecznicy i ludzie wielkiego serca. Pan Jan Jegliczka mimo rozlicznych obowiązków zawodowych i rodzinnych zawsze znajduje czas na organizację akcji pomocowych jeśli tylko dowie się, że jest taka potrzeba i ktoś oczekuje na wsparcie. To taki niespokojny duch, z niespożytą energią i dużym poczuciem humoru. W swoich działaniach i przedsięwzięciach zawsze może liczyć na wsparcie żony oraz najbliższych. Z Jego inicjatywy, kilka tygodni temu Gmina Rudnik otrzymała nieodpłatnie transport sprzętu rehabilitacyjnego, który już dziś służy niepełnosprawnym i schorowanym podopiecznym rudnickiego GOPSu. 15 łóżek modułowych, 8 materacy przeciwodleżynowych, 13 wózków inwalidzkich, 10 balkoników ponadto krzesła toaletowe i inny drobny sprzęt wypożyczany jest nieodpłatnie tym, którzy tego potrzebują do codziennego funkcjonowania. Łóżka modułowe, które otrzymała gmina ułatwiają życie nie tylko chorym ale także opiekunkom środowiskowym wykonującym prace pielęgnacyjne w środowisku. Wcześniej, Pan Jan Jegliczka organizował kilka akcji pomocowych dla Gminy Rudnik min. w roku 1998 dla ofiar powodzi nadodrzańskich wiosek. Był to wówczas duży transport mebli, sprzętu AGD, tapet, odzieży i artykułów domowych. Obecnie organizuje głównie dostawy sprzętu rehabilitacyjnego. Ze swej charytatywnej działalności znany jest prócz Śląska głównie na pomorzu gdzie organizował pomoc dla szpitali i domów opieki dla seniorów. Za swoją działalność na rzecz mieszkańców Gminy Rudnik, z rąk Wójta Pan Jan Jegliczka wspólnie z żoną otrzymali podziękowania oraz drobne lokalne publikacje książkowe. Wizyta przebiegała w ciepłej rodzinnej atmosferze. Było wiele wspomnień, wspólnych wspomnień związanych z rodzinnym Gamowem. Obaj: Wójt Alojzy Pieruszka i Pan Jan Jegliczka w młodości organizowali min. gamowski LKS. Pani Weronika natomiast, z dużym sentymentem, wspominała znajomych oraz grzegorzowicki Bucz. Jak zapewniają Państwo Jegliczka – są otwarci na dalszą współpracę z gminą oraz ośrodkiem pomocy społecznej.

Skip to content