Promieniowanie słoneczne nie jest obojętne dla zdrowia człowieka. Szkodliwe jest przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe. Aby uświadomić mieszkańcom zagrożenia płynące z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, sanepid przygotował akcję edukacyjną pt. „Brązowo, ale czy zdrowo?”

Celem akcji jest kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim, w tym zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) przez dzieci i młodzież.

Ta grupa wiekowa jest bowiem szczególnie narażona na szkodliwy wpływ promieniowania UV, gdyż skóra w okresie rozwojowym jest bardziej podatna na niekorzystne ich działanie. Większość młodych ludzi nie uważa poparzeń słonecznych za coś niebezpiecznego, a nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, zwłaszcza sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. Nowotwory skóry stanowią obecnie ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u ludzi i z powodu tylko jednej jego odmiany – czerniaka – co roku umiera ok. 1,5 tys. osób.

Zalecane środki chroniące przed nadmiernym promieniowaniem UV
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim apeluje do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, kierowników letnich wypoczynków oraz lokalnych kąpielisk, aby zwracali uwagę na kwestię bezpiecznego opalania się. Przypomina też sześć rad jak chronić się prze UV:
1)      ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz. od 10:00 do 14:00;
2)      robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu;
3)      nosić ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponować całego ciała;
4)      nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UVA i UVB;
5)      używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej;
6)      chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat oraz uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.