Gmina Rudnik, podobnie jak w latach poprzednich otrzymała dotację na program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, który jest adresowany do uczniów klas I – III szkół podstawowych w całej Polsce, a jego głównym celem jest aktywizacja fizyczna dzieci szkolnych, nabycie podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka wad postawy oraz nadwagi i otyłości. Program Ministerstwa Sportu i Turystyki zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych. Końcowym elementem zajęć umożliwiającym dokonanie oceny osiągniętych efektów będzie sprawdzian poziomu opanowania podstawowych umiejętności pływackich. Uczestnicy zajęć, w trakcie realizacji nauki pływania, zostaną zapoznani z podstawowymi zasadami bezpiecznego przebywania w wodzie oraz w pobliżu akwenów wodnych. Na to zadanie Gmina Rudnik otrzymała w tym roku 15.300zł. Program rusza po feriach zimowych i trwać będzie do końca roku. Szkoły Gminy Rudnik realizują ten program po raz czternasty.