14 listopada 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudniku odbyło się spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Nowakowskim.
          Sportowiec, maszer (czyli przewodnik psiego zastępu), podróżnik, miłośnik gór, autor książki pt. „23 kilometr”, podróżuje przez życie psim zaprzęgiem. Organizował wyprawy w rejony polarne i startował w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. Na spotkaniu podróżnik przedstawił piękne zdjęcia i opowiadał o swoich wyprawach. Jego ulubionym miejscem jest fińskie Jezioro Inari, położone w Laponii, na północ od koła podbiegunowego. Jest zamarznięte od listopada do czerwca, o bardzo rozbudowanej linii brzegowej, długości ponad 3300 km i jest idealnym miejscem dla organizowania tego typu wypraw. Podczas jednej z wypraw w 2010 roku wraz z żoną prowadzili dwa zaprzęgi psów. W trzy dni pokonali 300 kilometrów.
          Maszer mówił także o wyścigach psich zaprzęgów, w których brał udział – szczególnie norweskim Finnmarksløpet, który rozgrywany jest w okolicy miejscowości Alta na północy kraju. Ten wyścig stał się tematem książki zatytułowanej „23 kilometr”. Książka ta wzbogaciła księgozbiór Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudniku oraz Filii Bibliotecznej w Łubowicach.
          Obecnie wspólnie z żoną i synem opiekują się  35 psami : siberian i alaskan husky.  W wyprawach bierze udział  tylko 12 psów reszta jest już na zasłużonej „emeryturze”, prowadzą również Dom Psiego Seniora.
          Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia psów biegaczy, o przygotowaniach do wypraw oraz poznali zwyczaje podróżowania psimi zaprzęgami. Gość z ujmującą i niezwykłą czułością opowiadał o swoich psach, o ich niezwykłych umiejętnościach, zróżnicowanych charakterach. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali podróżnika oraz chętnie zadawali pytania.
          Spotkanie zorganizowano głównie dla uczniów klas VI, VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Rudniku, ale zaproponowaliśmy również wolny wstęp wszystkim chętnym.

Skip to content