Ruszyła czwarta edycja konkursu Europa z naszej ulicy. Już po raz kolejny młodzież ze szkół ponadpodstawowych może wygrać wyjazd do Brukseli i spotkanie z europarlamentarzystami. Organizatorką konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Nabór trwa do 17 grudnia.

To doskonała okazja dla osób, które interesują się Unią Europejską, historią Europy, a także losami Polski i Polaków na tle europejskich dziejów – mówi Maria Holzer, dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Zadaniem, z którym musi zmierzyć się młodzież biorąca udział w konkursie jest pokazanie związku swojej okolicy, miejscowości, regionu z historią Europy. Może to być reportaż o znanych postaciach, słuchowisko o historycznych budowlach, czy film o związkach lokalnej kuchni z kuchnią któregoś z europejskich krajów. Forma i temat są dowolne i jedynie ograniczone jedynie wyobraźnią młodych ludzi. Celami konkursu są lepsze rozumienie innych narodowości, pokazanie europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego, a także promocja postawy życzliwości i otwartości.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Do konkursu mogą się zgłosić  uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych. Ważne jest jednak, aby zgłaszały się zespoły od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej.

Konkurs ma dwa etapy. Na pierwszym etapie, wystarczy zgłoszenie pomysłu. Grupa musi przesłać opis tego, co i w jakiej formie chciałaby przygotować, zrealizować i zaprezentować. Spośród zgłoszeń jurorzy dokonają wyboru dziesięciu pomysłów, które będą realizowane.

W drugim etapie autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przez jurorów przygotują projekty w wybranej przez siebie formie. Jeśli projekt wiązałby się z kosztami, organizator pokryje koszty jego realizacji. Autorzy dziesięciu wybranych projektów zostaną zaproszeni  do udziału w finale.

Projekty oceniane będą przez osoby związane z filmem, dziennikarstwem, animacją kultury, a także przedstawicieli instytucji UE.

Nagrodą dla przynajmniej trzech grup będzie wyjazd do Brukseli, podczas którego młodzież będzie mogła poznać tę europejską stolicę oraz spotkać się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego.

Gra edukacyjna

– Zależy nam na tym, aby wszyscy uczestnicy, nie tylko laureaci konkursu, poznawali sposób funkcjonowania Unii i dowiadywali się, w jaki sposób każde z państw członkowskich, na demokratycznych zasadach, tworzy wspólnotę europejską. – mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.

Dlatego osoby, które wezmą udział w konkursie, będą mogły również wziąć udział w grze edukacyjnej, wypracowanej we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy będą brali udział w symulacjach procesów decyzyjnych, które przebiegają na szczeblu europejskim. Będą prowadzili między sobą dyskusje, negocjacje np. z zakresu ekologii, ochrony środowiska, praw człowieka.

 

Regulamin i szczegółowe kryteria konkursu dostępne tutaj: https://bit.ly/Regulamin_Europa_z_naszej_ulicy_4_edycja

lub https://www.pcyf.org.pl/programy/realizowane/europa_z_naszej_ulicy/o_programie

Skip to content