Tytuł projektu: „Integracja na trasie” – tworzenie miejsc przystankowych na szlakach rowerowych pogranicza PL – CZ (Euroregionu Silesia).

Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.245/0.0/0.0/16_013/0002862

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RPP „Przekraczamy granice”.

Cel projektu:

Celem projektu jest rozwiązanie problemów związanych z brakiem rozwoju turystyki, sportu i integracji na terenie gminy. Podjęto szereg działań aby temu sprostać.

Jednym z nich jest budowa 4 wiat przystankowych między innymi przy trasach rowerowych w kilku sołectwach gminy. Miejsca wypoczynkowe z tablicami informacyjnymi mówiącymi o atrakcjach i zabytkach w Gminie Rudnik, tłumaczonymi na język czeski, to pierwszy krok do tego by zachęcić turystów do odwiedzania terenu naszej gminy. Kolejny krok to organizacja imprez typu rajd rowerowy, który umożliwił integrację lokalnej społeczności z czeską społecznością. Projekt pozwolił na pokazanie walorów obu partnerskich gmin, a także uzupełnienie infrastruktury ścieżek rowerowych. Pośrednim celem jaki chcemy uzyskać przez powyższe działania to zainspirowanie i aktywizacja organizacji pozarządowych typu: Koło Gospodyń Wiejskich, kluby sportowe, Kluby Seniora do wspólnego organizowania przedsięwzięć turystycznych i kulturalnych z innymi sołectwami, gminami oraz partnerami zagranicznymi.

W ramach projektu:

– wykonano cztery wiaty przystankowe w następujących sołectwach: Gamów, Modzurów, Brzeźnica i Sławików,

– zawieszono dwujęzyczne tablice informacyjne na wiatach przystankowych,

– wykonano i rozdano ulotki promujące Gminę Rudnik i Pist,

– wykonano aplikację „Otwarta turystka” oraz kody QR,

– zorganizowano rajd rowerowy zakończony festynem rodzinnym w Gamowie,– nakręcono film z rajdu rowerowego.

Wydatki projektu:

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: stanowi 85 % wydatków łącznych, natomiast z budżetu Państwa Rzeczpospolita Polska: 5 % wydatków.

Wartość projektu: 35 193,12 euro

Dofinansowanie ze środków EFER: 29 914,15 euro

Dofinansowanie z budżetu Państwa: 1 759,65 euro

Wiata rowerowa w Brzeźnicy