Modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Gminy Rudnik

W zeszłym tygodniu podpisane zostały umowy na realizację szeregu inwestycji pn. „Modernizacja i budowa sieci wodociągowej wraz z zakupem niezbędnego sprzętu na bieżące utrzymanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie Gminy Rudnik”.  Na ten cel Urząd Gminy w Rudniku pozyskał niespełna 2,5 mln złotych z Rządowego Programu Inwestycji „Polski Ład”. Przewidziany okres realizacji planowany jest na 13 miesięcy. Działania te obejmują kilka kierunków działania obejmujących głównie: produkcję i dostarczenie wody pitnej, ochronę gleb i wód gruntowych, poprzez usprawnienie zagospodarowania ścieków sanitarnych oraz zakup niezbędnego taboru sprzętowego, celem utrzymania wysokiej sprawności sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie naszej gminy.

W ramach modernizacji sieci wodociągowej, a w szczególności ujęć wodnych na terenie gminy, wprowadzony zostanie zintegrowany system automatyzujący i monitorujący sieć, co będzie miało kolosalny wpływ na zminimalizowanie strat wody, a także usprawni zarządzanie ich zasobem oraz pozwoli na potrzymanie wysokiej jakości wody dostarczanej do naszych domostw i gospodarstw rolnych. Kluczowym elementem zadania jest modernizacja ujęć wody na terenie gminy poprzez zakup i montaż nowych pomp wody, zestawów hydroforowych, przepływomierzy elektromagnetyczncznych oraz pełnego zestawu automatyzującego i monitorującego sieć wodociągową. Dodatkowo wybudowany zostanie nowa nitka sieci wodociągowej i ściekowej.

Zadanie to obejmuje również zakup i wdrożenie systemu zdalnego radiowego odczytu wodomierzy, co pozwoli na ograniczenie kosztów obsługi mieszkańców Gminy w zakresie odczytów wskazań wodomierzy i rozliczenia ich z mieszkańcem. Dodatkową korzyścią dla mieszkańców wprowadzenia systemu będzie możliwość uzyskania informacji wystąpieniu awarii wewnętrznej instalacji wodociągowej w domach (alarm ciągłego przepływu) i możliwość uzyskania szeregu innych informacji, które w przyszłości pozwolą na wdrożenie Internetowego Biura Obsługi Klienta. System przeznaczony jest do mobilnego odczytu i zdalnego odczytu w sieci stacjonarnej dalekiego zasięgu wodomierzy.

Efektem wszystkich tych działań będzie utrzymanie wysokiej jakości dostarczanej wody, minimalizowanie strat wody, szybsze i dokładniejsze lokalizowanie awarii sieci oraz możliwość odcinkowego sterowania dostaw wody co w przypadku wystąpienia awarii sieci wodociągowej pozwoli na zaopatrzenie w wodę pozostałej części gminy nie objętej awarią.

Kolejną składową ww. zadania są działania mające na celu ochronę gleb i wód gruntowych poprzez usprawnienie procesów zagospodarowania ścieków sanitarnych. Skupiają się one na zakupie i wdrożeniu monitorowania ścieków bytowych oraz zakup zestawu asenizacyjnego, w skład którego wchodzi ciągnik wraz z przyczepą asenizacyjną. Posłużą one do usprawnienia wywozu i zagospodarowania ścieków z przydomowych oczyszczalni ścieków i zbiorników bezodpływowych, w tych sołectwach w których nie ma jeszcze sieci kanalizacji sanitarnej.

Aby cały system sieci wodno-kanalizacyjnej mógł sprawnie funkcjonować, niezbędne jest stałe monitorowanie jej stanu i funkcjonalności. Do tego potrzebny jest coraz to nowocześniejszy sprzęt zarówno teleinformatyczny jak i odpowiednie narzędzia. Dlatego planuje się zakup odpowiedniego taboru sprzęt i narzędzi, które usprawnia pracę i skrócą czas usuwania awarii. W ramach pozyskanego dofinansowania sięgającego aż 85%, dokonana zostanie wymiana wysłużonego już obecnego taboru. Zakup nowego ciągnika, przyczepy asenizacyjnej, przyczepy oraz ładowarko-koparki, pozwoli na kolejne lata utrzymać nasz zakład wodociągów i usług komunalnych w pełnej gotowości i sprawności.

Działania te w sposób istotny wpłyną na wyższy poziom jakości świadczonych usług przez rudnicki ZWiUK oraz zapewnią wysoką jakość dostarczanej wody do Państwa domów.

fot.: zdjęcia poglądowe z internetu

90 rocznica urodzin Pani Ilzy Czogalla ze Sławikowa

Dnia 28 marca 2024 r. Jubileusz 90 rocznicy urodzin obchodziła Pani Ilza Czogalla ze Sławikowa. Jubilatka urodziła się i całe życie związana jest ze Sławikowem, chociaż przez jakiś czas mieszkała również w Grzegorzowicach. Pracowała na własnym gospodarstwie rolnym oraz zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Doczekała 4 dzieci, 5 wnuków oraz 6 prawnuków.

Życzenia dostojnej Jubilatce złożył Wójt Gminy Rudnik Piotr Rybka oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Sabina Zięć.

Pani Ilzie życzymy, aby każdy następny rok przynosił wszystko to, co w życiu najlepsze i najpiękniejsze: dużo zdrowia, szczęścia, niewyczerpanych pokładów wiary i spełnienia marzeń.