Lista podmiotów zainteresowanych wykorzystaniem produktów rolnych zalanych wodami powodziowymi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało zestawienie firm z terenu całej Polski, które wyraziły gotowość przyjęcia nieprzydatnych do spożycia przez ludzi i zwierzęta produktów rolnych zalanych wodami powodziowymi do wykorzystania na cele energetyczne.

Zestawienie ma charakter informacyjny.

Bazy biogazowni

Bazy gorzelnie

Bazy zakładów utylizacyjnych

Rekultywacja gruntów rolnych zdegradowanych w wyniku powodzi

Marszałek Województwa Śląskiego informuje, że istnieje możliwość skorzystania ze środków, o których mowa w art. 22b ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych na rekultywację gruntów rolnych na cele rolnicze. Przepisy tej ustawy umożliwiają dokonanie rekultywacji gruntów rolnych na cele rolnicze, zdewastowanych lub zdegradowanych przez nieustalone osoby w wyniku klęsk żywiołowych lub ruchów masowych ziemi, przez właściwy organ – w tym przypadku przez Starostę.

Zgodnie z art. art. 22c ust. 1 oraz ust. 3 ww. ustawy, ze środków tych finansowana powinna być ochrona, rekultywacja i poprawa jakości gruntów rolnych, mi.in.: rekultywacja na cele rolnicze gruntów, które utraciły lub zmniejszyły wartość użytkową wskutek działalności nieustalonych osób, użyźnianie gleb o niskiej wartości produkcyjnej, ulepszanie rzeźby terenu i struktury przestrzennej gleb, usuwanie kamieni i odkrzaczanie, wykonywanie niezbędnych dokumentacji i ekspertyz z zakresu ochrony gruntów rolnych.

Organem wydającym decyzje w sprawach rekultywacji i zagospodarowania jest właściwe miejscowo Starostwo Powiatowe.

VII sesja Rady Gminy Rudnik

Zwołuje się VII sesję Rady Gminy Rudnik na dzień 30 października 2024r. na godz. 15.45 w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Rudniku z następującym porządkiem obrad:

  1. Otwarcie VII sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji Rady Gminy.

  4. Sprawozdania z działalności Komisji stałych.

  5. Informacja Wójta z działalności między sesjami.

  6. Przyjęcie uchwał w sprawie:

    1. uchwalenia zmiany nr 2 studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Rudnik;

    2. przyjęcia Programu współpracy Gminy Rudnik z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025;

    3. uchylenia uchwał dotyczących diet radnych;

    4. wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej w Rudniku oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 31/6 a.m. 5;

    5. udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Raciborskiemu;

    6. poparcia inicjatywy wystąpienia do właściwych organów z wnioskiem o naprawę drogi;

    7. przekazania wniosku wg właściwości do Wójta Gminy Rudnik;

    8. w sprawie uchylenia uchwały Nr XXVII/240/2021 z dnia 21.04.2021r. w sprawie dzierżawy nieruchomości gminnych.

  7. Interpelacje i zapytania radnych, wolne wnioski i informacje.

  8. Zakończenie obrad.

Trwa ostatni etap przebudowy drogi transportu rolnego Rudnik-Strzybniczek

W ramach inwestycji pn. „Budowa lub modernizacja dróg na terenie Gminy Rudnik wraz z ukształtowaniem i wzmocnieniem skarp” w ramach której modernizacji lub przebudowie poddanych zostaje 16 odcinków dróg gminnych, tym razem trwają prace z przebudową ostatniego odcinka drogi pomiędzy Rudnikiem a Strzybniczkiem. W ramach inwestycji przebudowie poddane zostanie 763 mb drogi, która finalnie otrzyma nakładkę bitumiczną.
 
W związku z przebudową informujemy, iż na ostatnim odcinku łączącym się z ul. Cisza w Rudniku na okres trwania prac droga zostanie nieprzejezdna. Chcąc dojechać do Rudnika można dokonać objazdu drogą szutrową do ul. Pawłowskiej lub drogą powiatową przez miejscowość Strzybnik.
 
Prosimy o wyrozumiałość, zaś za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.
 
Skip to content