Prezentacja odrestaurowanej zabytkowej rzeźby wykonanej przez Karla Heynen-Dumonta przedstawiająca jeźdźca z psami

W sali narad Urzędu Gminy Rudnik odbyła się uroczysta prezentacja odrestaurowanej zabytkowej rzeźby wykonanej przez niemieckiego artysty Karla Heynen-Dumonta przedstawiająca jeźdźca z psami, która stanowi cenny element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie, które miało miejsce w obecności znamienitych gości, w tym dyrektora Muzeum w Raciborzu Romualda Turakiewicza, przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Aleksandra Polańskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Raciborzu Marią Olejarnik ,członka Fundacji Gniazdo Artura Osaka, oraz z ramienia Gminy Rudnik odpowiedzialnego za zabytki Zygmunt Kandora.

Dr Wojciech Zieliński z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach, który podjął się odrestaurowania rzeźby przedstawił prelekcję na temat sztuki konserwacji, podkreślając znaczenie ochrony i promocji historycznych artefaktów.

Rzeźba, będąca obiektem prac konserwatorskich, została przywrócona do dawnej świetności dzięki współpracy specjalistów z zakresu konserwacji zabytków oraz lokalnych władz. Nadzorujący proces renowacji, szczegółowo omówił zastosowane techniki, które pozwoliły na zachowanie autentyczności i detali rzeźby oraz podkreślił historyczną wartość figury, wskazując na jej znaczenie dla tożsamości regionu.

Artur Osak z Fundacji Gniazdo oraz Zygmunt Kandora przedstawili genezę artefaktu oraz wkład jaki Fundacja włożyła w proces ratowania zabytkowego dzieła niemieckiego artysty.

Wójt Piotr Rybka, gospodarz wydarzenia, wyraził dumę z zakończenia projektu, który nie tylko wzbogaca gminę Rudnik, ale także przyciąga uwagę miłośników historii i sztuki. „To wielki dzień dla naszej społeczności. Odrestaurowana rzeźba jest symbolem naszej troski o dziedzictwo i inspiracją dla przyszłych pokoleń” – powiedział wójt.

Uroczystość zakończyła się ożywioną dyskusją na temat dalszych działań na rzecz ochrony zabytków w regionie. rzeźba, ustawiona w sali narad, będzie odtąd dostępna dla mieszkańców i gości, przypominając o bogatej historii Gminy Rudnik.

Przejdź do treści