Organizacje
pozarządowe
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

Szlakiem maryjnych sanktuariów w Leśniowie i na Jasnej Górze

2017-03-06

W sobotę 25 lutego wierni z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudniku wraz z ks. Piotrem Spallkiem wybrali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej.

Wyruszyliśmy o godz. 10:30 wraz z kierowcą Teodorem Kretkiem spod plebanii w Rudniku. Pierwszym punktem pielgrzymki parafialnej był Leśniów (położony 35 km od Częstochowy). W tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin ks. Piotr odprawił Mszę Świętą w intencji parafian. W trakcie kazania wspomniał o wstawiennictwie Matki Boskiej za każdą rodziną i jej opiece nad wiernymi. Ponadto podkreślił znaczenie wartości pracy w życiu chrześcijanina. A to wszystko „ku większej chwale Boga” (Ad maiorem Dei gloriam). Gospodarzami sanktuarium są paulini, którzy do dziś otaczają czcią figurkę Matki Bożej Leśniowskiej. Następnym punktem programu pielgrzymki była Jasna Góra. Ksiądz zaproponował wiernym zwiedzanie Skarbca (czynny do godz. 16.00) oraz Muzeum 600-lecia. Był też czas wolny na posiłek i chwilę zadumy. O godz. 16.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rozpoczął się różaniec. Następnie o godz. 18.00 - nowenna. Wśród licznie przybyłych wiernych można było spotkać członków Ruchu „Światło-Życie”, który gromadzi ludzi różnego wieku i stanu, począwszy od dzieci, po młodzież, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, a skończywszy na członkach instytutów świeckich. W dniach 24-27 lutego trwa na Jasnej Górze 42. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu „Światło-Życie”. Około godz. 20.00 na wiernych czekała niespodzianka – Akatyst. Nazwa pochodzi z języka greckiego (akathistos), dosłownie „hymn śpiewany na stojąco”. Treścią hymnu liturgicznego (typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodu, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej) jest uwielbienie Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej oraz pochwała świętych. (Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Akatyst). Na Jasnej Górze popularny jest zwłaszcza Akatyst ku czci Bogurodzicy. O godz. 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski. Warto przypomnieć, że trwa Rok Fatimski. Z tej okazji parafianie zaopatrzyli się w wodę ze źródełka przy kapliczce. O godz. 23.45 wróciliśmy w dobrych nastrojach do Rudnika. Serdeczne „Bóg zapłać” ks. Proboszczowi za bardzo dobrą organizację pielgrzymki parafialnej. W naszej parafii to już tradycja, którą trzeba podtrzymywać oraz zachęcać młodzież do udziału.
M.A.

(C) Urząd Gminy Rudnik
0.0234

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach statystycznych. W opcjach przeglądarki internetowej można zmienić ustawienia dotyczące tych plików.. Zamknij