Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło już wyniki naboru wniosków na wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie śląskim. W naborze wniosków w ramach Funduszu Sprawiedliwości Gmina Rudnik wnioskowała o środki finansowe na doposażenie wszystkich swoich jednostek w sprzęt ratujący zdrowie i życie. Ile i na co dostały poszczególne drużyny OSP w Gminie Rudnik?

Będące w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego – Rudnik i Modzurów otrzymają prawie 21 tysięcy każda. Do rudnickich strażaków trafią: hydrauliczny zestaw do cięcia i wyważania drzwi, przenośny sprzęt oświetleniowy LED i detektor wielogazowy. Modzurów, który swoim lekkim wozem pomocniczym często wyjeżdża do wypadków drogowych, zostanie doposażony w: zestaw podpór do stabilizacji samochodu, system szybkiej stabilizacji pojazdów, defibrylator automatyczny, najaśnicę do oświetlania miejsc wypadków i inne sprzęty niezbędne w drogowych akcjach ratunkowych. Posiadający najnowszy wóz strażacki – Gamów, wnioskował min. o doposażenie w postaci: turbo wentylatora, detektora wielogazowego, deskę ortopedyczną, zestaw węży hydraulicznych oraz piłę ratowniczą do klejonych szyb. Wszystkie sprzęty zgodnie z wnioskiem strażaków zostaną dostarczone do jednostki po załatwieniu formalności. Największe dofinansowanie w ramach projektu otrzyma drużyna OSP Strzybnik starająca się od jakiegoś czasu o zakup nowego wozu bojowego. Za kwotę blisko 24 tysiące strażacy ze Strzybnika zakupią: agregat zasilający do narzędzi hydraulicznych, zestaw węży hydraulicznych oraz rozpieracz ramieniowy z osprzętem. Najmniejsza liczebnie OSP Sławików wzbogaci się o doposażenie swojej jednostki na kwotę ponad 20 tys złotych. Ratownicy ze Sławikowa jako priorytety określili zakup: przenośnego sprzętu oświetleniowego LED, pilarki spalinowej do drewna, detektora wielogazowego, deski ortopedycznej i innych drobniejszych akcesoriów służących ratowaniu zdrowia i życia. Najmniejsza wnioskowana kwota ponad 19 tys., na zakup min.: przecinarki, ubrań, pilarki spalinowej do drewna, detektora prądu i innych trafi do Brzeźnicy.
Całkowita wartość projektu która zasili gminny budżet Rudnika w zakresie zakupu osprzętu dla jednostek OSP to 126.390,00zł. Z ministerialnego Funduszu Sprawiedliwości pochodzi 99% tych środków, symboliczny 1% to wkład własny gminy.  Wójt Alojzy Pieruszka, także lokalny działacz społeczny LKSu, od wielu lat wspiera ochotnicze straże pożarne poprzez zakup wozów bojowych, sprzętu czy nakłady inwestycyjne w zakresie budowy i remontów remiz strażackich za co niejednokrotnie otrzymywał podziękowania i wyróżnienia. Co roku w budżecie gminy jest zagwarantowana kwota 50 tys. złotych na wydatki będące do wyłącznej dyspozycji Gminnego Zarządu OSP. W ramach tej kwoty sami strażacy na swoich zebraniach określają priorytetowe zadania do realizacji na dany rok budżetowy. Ponadto wyodrębnione w budżecie gminy fundusze sołeckie mogą wspierać działalność miejscowych OSP jeśli te tylko o to zawnioskują. Wójt nie kryje zadowolenia z otrzymanej pomocy rządowej. Kwota blisko 130 tysięcy znacznie odciąży gminny budżet w zakresie dotowania ochotniczych straży, a zakupiony w ramach projektu sprzęt przyczyni się do podniesienia skuteczności i warunków pracy strażaków.