Na Pradziada podjechało się do Owczarnej od strony Malej Moravki, a dalej spacerkiem . Widać charakterystyczną dla Pradziada wieżę radiowo – telewizyjną, a w dali rozciąga się masyw Hrubego Jesenika. Wierzchołek iglicy jest najwyższym punktem Sudetów, wyższym niż czubek obserwatorium na Śnieżce. Sama wieża ma 162 m wysokości. Została zbudowana w 1983 r. W wieży znajduje się restauracja oraz stacja meteorologiczna. Natomiast na wysokości 1563 m n.p.m. znajduje się oszklony taras widokowy. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć dalekie widoki od Śnieżki na zachodzie aż po Tatry na wschodzie. Sam szczyt Pradziada ma 1491 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Jeseników i całych Sudetów Wschodnich. Potem powrót. Niektórzy wybrali zejście do Karlovej Studenki szlakiem, który prowadzi doliną Białej Opawy. Jest uważany za najbardziej malowniczy we wschodniej części Sudetów. A to za sprawą licznych kaskad wodnych i małych wodospadów na potoku Białej Opawy. Cała dolina ma około 3 km długości i głęboko wcina się w zbocza Pradziada. Na niektórych odcinkach tworzy nieduże kaniony. Wędrówka w takim otoczeniu jest wielką przyjemnością. Ścieżka prowadzi raz po jednej stronie potoku, raz po drugiej, a przejścia umożliwiają liczne mostki i kładki. (więcej zdjęć na www.lubowice.pl)

EwaP.

zdjęcia Karina Plis

Skip to content