W minioną sobotę 6 kwietnia z inicjatywy Wójta Gminy Rudnik Piotra Rybka odbyła się pierwsza Gala wręczenia Fial Przedsiębiorczości w naszej gminie.

Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach: Innowator Roku, Biznes – Przedsiębiorca, Biznes Rodzinny, Aktywny NGO, Żelazny Kłos Gminy Rudnik, Dębowy Laur Gminy Rudnik oraz Ambasador Przedsiębiorczości Gminy Rudnik. Te nagrody powstały po to, by docenić trud oraz pracę oraz by zainspirować innych do działania. „Przyznane nagrody i wyróżnienia promują najlepszych, pokazują jakość i solidność przedsiębiorcy oraz przyczyniają się do dalszego rozwoju”, podkreślał wójt Piotr Rybka. Do Urzędu wpłynęło 14 wniosków. Nominowanych wybrała pięcioosobowa kapituła konkursowa, która składała się z przedstawiciela Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Starosty Raciborskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Rudnik oraz Urzędu Gminy Rudnik. 

Charakter nagród 

„Innowator Roku” to przedsiębiorca wyróżniający się wprowadzaniem nowych rozwiązań technologicznych, usprawniających pracę przedsiębiorstwa i ulepszających produkt, stosujący nowoczesne metody pracy. „Biznes-Przedsiębiorca” wyróżnia się dynamiką prowadzenia działalności, wzorowym prowadzeniem i rozwojem przedsiębiorstwa oraz zaangażowaniem w życie społeczne i wspieraniem Gminy Rudnik. „Biznes Rodzinny” to pracodawca działający w obrębie mikro-przedsiębiorczości, zatrudniający rodzinę i bliskich lub wyróżniający się uwzględnianiem praw rodziców-pracowników oraz pielęgnowaniem wartości rodzinnych. „Aktywnym NGO” jest z kolei organizacja pozarządowa lub osoba działająca na rzecz podmiotów działających na terenie Gminy Rudnik, wyróżniająca się wysoką aktywnością w swojej działalności oraz zaangażowaniem społecznym. „Żelazny Kłos Gminy Rudnik” przyznawany jest rolnikom i hodowcom dla których ważne jest promowanie rozwoju nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej a „Dębowy Laur Gminy Rudnik” organizacjom pozarządowym oraz osobom, których zaangażowanie i wkład pracy w prowadzoną działalność przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorczości w Gminie Rudnik (Laur może być też przyznany jako jubileuszowa nagroda dla przedsiębiorców oraz osób, które od ponad 20 lat dzięki odpowiednim doświadczeniom kreują postawy przedsiębiorcze oraz prowadzą aktywną działalność społeczną). Ostatnia nagroda to „Ambasador Przedsiębiorczości” i jest dla osób i podmiotów, które m.in promują Gminę Rudnik na zewnątrz, pomagają w pozyskiwaniu nowych kontrahentów, inwestorów lub funduszy. 

Fiala w architekturze to pionowy element dekoracyjny w postaci smukłej wieżyczki. W Gminie Rudnik można ten element spotkać jeszcze w Sławikowie na mauzoleum w parku przypałacowym. „Fiala w swoim założeniu miała chronić ścianę budynku przed skrzywieniem przez siłę rozporu sklepienia i dzięki temu pozwalało na zachowanie stateczności konstrukcji. Dlatego wybrano ten element za wzór do nagrody. Któż jak nie przedsiębiorcy, rolnicy czy hodowcy są wsparciem i elementem rozwoju dla każdej społeczności lokalnej”, mówił podczas Gali wręczenia Fial Przedsiębiorczości wójt Piotr Rybka. 

7 nagrodzonych i 2 wyróżnionych

Podczas pierwszej Gali Fial Przedsiębiorczości Gminy Rudnik nagrodzeni zostali:

  • Danko Sp. z o.o. w Modzurowa w kategorii Innowator Roku – nagrodę odebrał Jan Staroń 
  • El-Kos Józef Kostka z Grzegorzowic w kategorii Biznes-Przedsiębiorca – nagrodę odebrał Józef Kostka 
  • Tora s. c. z Rudnika w kategorii Biznes Rodzinny – nagrodę odebrał Krzysztof Szczepanik 
  • Ks. Joachim Augustyniok w kategorii Aktywny NGO 
  • Eugeniusz i Gertruda Plottek w kategorii Żelazny Kłos Gminy Rudni – nagrodę odebrała Pani Gertruda z synem 
  • Zarząd Gminny OSP w kategorii Dębowy Laur Gminy Rudnik – nagrodę odebrali Bogusław Stec oraz Bernard Ławnik 
  • LKS Dąb Brzeźnica w kategorii Ambasador Gminy Rudnik – nagrodę odebrał Hubert Skornia 

Nagrodzeni otrzymali dyplomy i statuetki w kształcie fiali, kłosa zboża i liścia dębu – są to elementy nawiązujące do herbu Gminy Rudnik i jej bogactwa. Podczas Gali przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymały firma budowlana Stukkateur Gerard Fitzon z Sławikowa oraz Zakład Stolarski Bernard Weiner z Rudnika. Nagrody i dyplomy wręczali Wójt Gminy Rudnik, członkowie kapituły konkursowej oraz przedstawiciele rady gminy i powiatu. 

Wśród zaproszonych gości był m.in. europoseł Bolesław Piecha. Swoje gratulacje dla nagrodzonych oraz podziękowania dla Gminy za organizację konkursu przesłała poseł Gabriela Lenartowicz. Gala odbyła się w Restauracji Mirena w Rudniku a uświetniły ją występy taneczne Zespołu Tanecznego Rewia oraz piosenki w wykonaniu solistek Julii Mielnik i Justyny Chory. Goście Gali mogli również podziwiać wystawę prac artystycznych Magdaleny Janiczko, Edyty Reichel i Barbary Gonski, mieszkanek gminy. 

Fiale Przedsiębiorczości Gminy Rudnik mają się odbywać co roku, zapewnia wójt Piotr Rybka: „Zgłaszać kandydatów do Fial może każdy mieszkaniec lub stowarzyszenie z terenu Gminy Rudnik. Regulamin konkursu jest dostępny na naszej stronie internetowej. Na przyszły rok zachęcamy do zgłaszania ludzi, którzy przyczyniają się do rozwoju Gminy Rudnik, ponieważ warto dostrzegać i doceniać codzienny trud i zaangażowanie mieszkańców naszej lokalnej społeczności”.

Autor: Anita Pendziałek, fot. Z. Kandora,

więcej na łamach lokalnej prasy:

https://www.nowiny.pl/raciborz/149811-fiala-czyli-kregoslup-dla-gminy-rudnik-gala-wreczen.html

https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/72922-gala-fial-przedsiebiorczosci-w-rudniku-

Skip to content