Od poniedziałku dwudziestoosobowa niespełna grupa studentek i studentów PWSZ w Raciborzu zajmują się inwentaryzacją przydrożnych kapliczek i krzyży umiejscowionych na terenie naszych sołectw. To ostatni etap kilkuletniej współpracy Uczelni w Raciborzu z Gminą Rudnik. W następnych latach planowana jest część druga polegająca na inwentaryzacji zabytków świeckich.

26 czerwca studenci mieli okazję spotkać się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach – Łukaszem Konarzewskim i Miejskim Konserwatorem Zabytków w Raciborzu – Marią Olejarnik. Zaproszeni przedstawili codzienną pracę i wyzwania jakie stawia im funkcja konserwatora zabytków, a także opowiedzieli o współpracy z architektami w trakcie konsultacji planów i prac budowlanych w miastach i na wsi. Studenci pytali również o informacje dotyczące bezpośrednio wykonywanej inwentaryzacji na terenie Gminy Rudnik.

Studenci będą w gminie do końca przyszłego tygodnia. Nad studentami pieczę sprawuje Pani dr inż. arch. Joanna Sokołowska – Moskwiak – Dyrektor Instytutu Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. W sumie pozostało im do zinwentaryzowania dziesięć obiektów sakralnych i jeden świecki.