Od 10.00 na „Brzozówce” ustawiały się ciągniki, bryczki i zabytkowe pojazdy do przejazdu korowodem na mszę w łubowickim kościele. Brzeźnica, tegoroczny gospodarz gminnych dożynek udekorowana na całej długości drogi witała słońcem. Pogoda dopisała przez cały dzień uczestnikom uroczystości. Mszę świętą odprawiał ksiądz Romuald Kszuk. Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań w Łubowicach udostępniło teren pod malowniczymi ruinami zamku Eichendorffów. Po przywitaniu gości i wszystkich rolników przez sołtysa Brzeźnicy i wójta tradycyjnie podzielono się chlebem. Chleb to szczególny symbol – urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Chleb z tegorocznych plonów przekazali na ręce gospodarza starostowie dożynek: Bernadeta i Franciszek Piperek. Zaproszeni na scenę sołtysi, obdarowani chlebem dzielili się nim z mieszkańcami. Pani poseł Katarzyna Dudkiewicz odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do rolników naszej gminy. A minister Michał Woś symbolicznie przekazał OSP Strzybnik promesę na nowy samochód bojowy w wysokości 660.000zł. Pogratulowała święta i podziękowała za pracę wszystkim rolnikom poseł Gabriela Lenartowicz, a występująca w imieniu starosty, pani Ewa Lewandowska złożyła życzenia wszystkim, którzy są związaniu swoim życiem z pracą na roli.

W konkursie na najpiękniejszą koronę dożynkową 2019 wygrało sołectwo Brzeźnica.

Część artystyczną tegorocznego Święta plonów rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy z Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu. Choreografia – Pani Aleksandra Wengierska, Kierownik Kapeli – Henryk Malon. Zespół przedstawił tradycyjne tańce śląskie i polskie. Rozstrzygnięto przy okazji dożynek konkurs fotograficzny organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rudniku „Trud pracy na roli, w sadzie i w ogrodzie – w obiektywie” .

W kolejnej części wystąpiły ze specjalnym programem przygotowanym przez nauczycielki ZSP w Brzeźnicy: Marię Koloch, Celięy Jurczyszyn, Janinę Titarenkow, Sabinę Mikołajczyk i Sandrę Sługę. Swój występ przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grzegorzowicach. Bardzo gorąco publiczność przyjęła publiczność występ Mażoretek z Raciborza pod kierunkiem Aldony Krupy-Gawron.

Gospodarze dożynek przygotowali wiele innych atrakcji, pokazy sztucznych ogni, pokazy grupy rekonstrukcji historycznej nawiązującej do I Powstania Śląskiego, gry komputerowe i animacje dla dzieci. Koła Gospodyń z Szonowic i Gamowa zadbały o tradycyjne jadło. Gwiazdami wieczoru były zespoły: Karpowicz Family i Blue Party, a do późnego wieczoru zabawę taneczną prowadził DJ DANIELS.

Dożynki Gminne zorganizowano przy udziale finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach realizacji zadania w konkursie „Inicjatywa sołecka”. Wkład Województwa Śląskiego: 15.000,00 zł.