czyste_powietrze_logoProgram Czyste Powietrze, realizowany w ramach porozumienia z WFOŚiGW w Katowicach, polega na poprawie efektywności energetycznej i zmniejszeniu emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska z istniejących oraz nowopowstałych budynków mieszkalnych w Naszej Gminie.

Program obejmuje wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe, wymianę okien i drzwi, docieplenie domu bądź też instalację odnawialnych źródeł energii, np. kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne.

Z programu mogą korzystać osoby fizyczne będące:

• właścicielami/współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. W przypadku gdy jednorodzinny budynek mieszkalny/wydzielony w budynku jednorodzinnym lokal mieszkalny jest we współwłasności kilku osób, dofinansowanie przysługuje współwłaścicielowi, pod warunkiem wyrażenia zgody przez pozostałych współwłaścicieli tego budynku/ lokalu.
  • będących właścicielami/ współwłaścicielami nieruchomości, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego zgodnie z obowiązującymi przepisami i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. W przypadku gdy nieruchomość jest we współwłasności kilku osób, dofinansowanie przysługuje współwłaścicielowi, pod warunkiem wyrażenia zgody przez pozostałych współwłaścicieli tej nieruchomości.

Maksymalna kwota dotacji:

• dofinansowanie może zostać wypłacone bezpośrednio wykonawcy,
  • korzystając z programu zyskujesz zwrot części poniesionych kosztów,
  • maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest wysokość dotacji to 53 tys. zł (maksymalna wysokość dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji to 47,7 tys. zł),
  • pozostałe koszty kwalifikowane przedsięwzięcia przekraczające kwotę dotacji mogą zostać dofinansowane w formie pożyczki (do wysokości maksymalnych jednostkowych kosztów kwalifikowanych),
  • minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 tys. zł.

Dofinansowanie m.in. na:

• wymianę nieefektywnych energetycznie źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania określone w programie,
  • docieplenie przegród budynku zakup i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej – tylko w formie pożyczki),
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

Więcej informacji oraz pomoc w wypełnieniu wniosku uzyskać można w Urzędzie Gminy Rudnik – parter, pokój 5 lub 7

kontakt telefoniczny.: 32 410 64 18 wew. 106. lub 105

lub na stronie https://www.wfosigw.katowice.pl/oferta-dla-osob-fizycznych/program-czyste-powietrze.html

Ulotka-“Czyste-Powietrze