W drugiej edycji konkursu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Sołectwo pt. „Inicjatywa Sołecka 2020” z terenu naszej gminy złożonych zostało 5 wniosków z miejscowości: Łubowice, Rudnik, Sławików, Strzybnik i Szonowice. Ostatecznie Strzybnik oraz Rudnik zostały zakwalifikowane do pomocy finansowej w ramach Konkursu „Inicjatywa Sołecka” 2020.Sołectwo Strzybnik zdecydowało się na doposażenie placu zabaw i centrum rekreacji o karuzelę z kierownicą i stół betonowy do tenisa (ping-ponga). Całkowity koszt zadania wyniesie 13.500,00 złoty brutto. W Rudniku kwota 31.400,00 zł brutto zostanie przeznaczona na modernizację skweru oraz przebudowę infrastruktury parkingowej przed budynkiem Urzędu Gminy. Zadania zostaną zrealizowane do 12 października 2020 roku.

Konkurs „Inicjatywa Sołecka” odbywa się co roku, począwszy od roku 2019, gdzie na ten cel przeznaczono 4,5 mln zł. W tym roku Urząd Marszałkowski w Katowicach planuje wydatkować na ten cel kwotę w wysokości niespełna 3 mln zł.