Szanowni Mieszkańcy!

Od 15 stycznia 2021 r. przyjmowane są zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19 dla osób 80+, które rozpoczną się od 25 stycznia 2021 r.

Przyjmowane są również zapisy na szczepienia dla osób w wieku poniżej 80 lat.

Szczepienia poszczególnych grup społecznych odbywają się wg wytycznych Ministerstwa Zdrowia (popatrz poniżej)

Obecnie będzie wykonywane 30 szczepień tygodniowo, zgodnie z przydzieloną przez Ministerstwo Zdrowia ilością szczepionek.

Wyznaczonym Punktem Szczepień na terenie Gminy Rudnik jest Ośrodek Zdrowia w Rudniku przy ul. Kozielskiej 2a.

Szczepienia będą wykonywane w Ośrodku Zdrowia w Rudniku w godzinach:

• poniedziałek 15:00  – 18.00   / 12 szczepień /
  • środa 8:00 – 9.30  / 6 szczepień /
  • czwartek 9.00 – 12.00 / 12 szczepień /

Możliwość zapisywania się na szczepienia:

1. Telefonicznie do Ośrodka Zdrowia w Rudniku:
    • tel. stacj. 32 410 64 70
    • tel. kom. 609 522 102
    • tel. kom. 609 552 902
  2. Przez Internetowe Konto Pacjenta (wymagane posiadanie profilu zaufanego)
  3. Przez Infolinię Narodowego Programu Szczepień –    989

Zgodnie z poleceniem Wojewody Śląskiego z dnia 12.01. w  uruchomiona zostanie infolinia pod którą będzie można zasięgnąć informacji na temat transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV_2.

Infolinia czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 – 15.00.

• Nr telefonu 32 4106425

W sprawach stricte merytorycznych dotyczących zaszczepienia się ze względu na różne wątpliwości dot. zdrowia należy kontaktować się z Ośrodkiem Zdrowia w Rudniku.

Więcej informacji na ten temat znajdą państwo na oficjalnych stronach rządowych.

Od dnia 15 stycznia 2021 roku ruszają zapisy na szczepienia populacyjne w poszczególnych etapach zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

Etap I – osoby starsze, nauczyciele, służby mundurowe
a)osoby powyżej 80. i 70. roku życia – rejestracja na szczepienia
15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa do 21 stycznia 2021 r.
Natomiast osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia od 22 stycznia.
25 stycznia 2021 r. rozpoczną się szczepienia zarejestrowanych seniorów.
b) szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej
18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Mieszkańcy DPS będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów. W tym celu prosi się o kontakt z koordynatorami ds. szczepień (numery telefonów poniżej) celem ustalenia terminu i sposobu przeprowadzenia szczepień.
c)służby mundurowe – Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe,
d) nauczycieli.
Ta grupa będzie szczepiona począwszy od osób najstarszych. Pierwszeństwo będzie dotyczyło tych, którzy są czynni zawodowo, są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pierwszeństwo będą miały też osoby po 60 r.ż z chorobami współistniejącymi, które mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu Covid -19.

Etap II – osoby poniżej 60 r.ż. z chorobami przewlekłymi
Do drugiego etapu szczepień kwalifikują się osoby w wieku poniżej 60 lat, które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.
W drugim etapie zaszczepione zostaną także osoby, które „bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne”.
Są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
O szczegółach dotyczących rejestracji będziemy informowali wg kolejnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

Etap III – powszechne szczepienia pozostałej populacji dorosłej
Ostatni etap narodowego programu szczepień obejmuje:
1.    przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz
2.    powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
Ten etap przeznaczony będzie dla każdej osoby powyżej 18 r.ż, która nie kwalifikuje się do żadnego z powyższych etapów.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z powyższymi etapami szczepieni będą w Polsce również obcokrajowcy posiadający prawo do stałego lub czasowego pobytu ze względu na wykonywaną w naszym kraju pracę.