Drodzy Mieszkańcy gminy Rudnik,

chciałbym poinformować, że od momentu wybuchu wojny na Ukrainie wspólnie z pracownikami urzędu, sołtysami, radnymi i organizacjami pozarządowymi, staramy się znaleźć miejsca na terenie naszej gminy, gdzie można byłoby ulokować i udzielić schronienia uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Jesteśmy po kilku spotkaniach, m.in. dziś w południe odbyło się posiedzenie Zarządu i członków Rady Kuratorów w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach oraz Przewodniczącym Mniejszości Niemieckiej w Polsce VDG Bernardem Gaida, podczas którego na wniosek władz gminy Rudnik członkowie fundacji jednogłośnie podjęli decyzję o udostępnieniu bazy hotelowej fundacji uchodźcom. Na chwilę obecną na terenie gminy mamy miejsc dla ok.100 osób. Jestem w stałym kontakcie ze Starostom Raciborskim Grzegorzem Swobodą. Naszą gotowość przekazaliśmy do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Cała akcja koordynowana jest przez Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka oraz WZK w Katowicach i obecnie czekamy na dyspozycję Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach co do dalszych działań.

Ważne! Zadanie związane z ulokowaniem uchodźców na terenie kraju należy do administracji rządowej, dlatego samorządy oczekują szczegółowych wytycznych od wojewodów w kwestiach związanych z wyborem konkretnych miejsc, finansowaniem oraz opieką psychologiczną, medyczną i socjalną. Dlatego nie wolno samorządom działać bez uzgodnień z Wojewodą.

W najbliższym czasie wydamy komunikaty odnoście zbiórki pomocy finansowej i materialnej oraz podamy numery telefonu do kontaktu.

 

Sytuacja jest dosyć dynamiczna, dlatego prosimy zatem o wyrozumiałość.

 

Póki co, poniżej ważne informacje przekazane przez Zarządzanie Kryzysowe Gminy Rudnik:

Zbiór informacji dla obywateli Ukrainy można znaleźć na stronach internetowych:

  • Urzędu do Spraw Cudzoziemców

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2  

https://www.gov.pl/web/udsc

informacje przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem infolinii: +48 47 721 75 75

  • Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/infolinia-dla-obywateli-ukrainy – pod tym adresem można sprawdzić, w jakich godzinach działa infolinia dla obywateli Ukrainy: 32 606 32 32  

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

informacje przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim

 

Materiały na temat legalizacji pobytu w Polsce zostały umieszczone na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców

https://www.gov.pl/web/udsc/materialy-na-temat-legalizacji-pobytu-w-polsce

Wykaz ośrodków dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową znajduje się pod adresem

https://www.gov.pl/web/udsc/lista-osrodkow-dla-cudzoziemcow-ubiegajacych-sie-o-ochrone-miedzynarodowa
 

z wyrazami szacunku

Piotr Rybka

Wójt Gminy Rudnik

 

 

Skip to content