Szanowni Mieszkańcy,

Gmina Rudnik została zaopatrzona w odpowiednią ilość tabletek z jodkiem potasu. W razie konieczności są one przygotowane do dystrybucji.

Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. W obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z rozmieszczeniem punktów wydawania preparatu stabilnego jodu, w postaci tabletek jodku potasu na terenie Gminy Rudnik, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, mieli Państwo świadomość, gdzie zgłosić się po preparat.

MIEJSCA WYDAWANIA PREPARATU W RAZIE URUCHOMIENIA AKCJI DYSTRYBUCJI

SPZLA Ośrodek Zdrowia Rudnik

ul. Kozielska 2a

47-411 Rudnik

Mieszkańcy z następujących miejscowości: Rudnik, Strzybnik, Czerwięcice, Gamów

SPZLA Ośrodek Zdrowia Łubowice

w Grzegorzowicach ul. Młyńska 1

47-411 Rudnik

Mieszkańcy z następujących miejscowości: Brzeźnica, Ligota Książęca, Łubowice, Grzegorzowice, Lasaki, Sławików

SPZLA OŚRODEK ZDROWIA SZONOWICE

ul. Słowackiego 7

47-411 Szonowice

Mieszkańcy z następujących miejscowości: Szonowice, Ponięcice, Modzurów, Jastrzębie, Dolędzin, Sławienko

ZASADY ODBIORU PREPARATÓW JODOWYCH W PUNKTACH WYDAWANIA

• Wydawanie tabletek z jodkiem potasu następuje wyłącznie osobom dorosłym do 60 r.ż.
  • Możliwe jest odebranie tabletek przez osobę pełnoletnią dla członków swojej rodziny
  • W pierwszej kolejności wydawanie preparatów następuje osobom zameldowanym/zamieszkującym gminę Rudnik
  • Wydawanie preparatów jest jednorazowe
  • Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu
  • Środek będzie należało przyjąć w domu, zgodnie z dawkowaniem:

Grupa ryzyka

Ilość podawanych tabletek jodku potasu [szt.]

Ilość stabilnego jodu [mg]

Noworodki (do 1 miesiąca życia)

12,5

Niemowlęta od 1 miesiąca i dzieci do 3 roku życia

25

Dzieci od 3 lat do 12 roku życia

1

50

Dzieci powyżej 12 roku życia i dorośli do 60 roku życia (w tym kobiety w ciąży i karmiące piersią)

2

100

UWAGA! Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Przypominamy iż dystrybucja tabletek z jodkiem potasu na terenie Gminy Rudnik rozpocznie się z chwilą powstania zagrożenia, na polecenie stosownych władz.

Profilaktyka jodowa – źródło – Śląski Urząd Wojewódzki

Broszura informacyjna MSWiA

Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą informacyjną MSWiA