W dniu 22 września przedszkolaki z Gamowa i Szonowic uczestniczyły w akcji zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Raciborzu „Bezpieczne Grzybobranie-nie bądź atrakcyjny dla kleszczy” akcja odbyła się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Na miejscu dzieci zobaczyły wystawę grzybów okazy żywe jak i modele grzybów. Poznały podstawowe zasady podczas grzybobrania oraz jak postępować w przypadku zatrucia grzybami. Dzieci odwiedziły stoisko Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu oraz zwiedziły kaplicę Zamku Piastowskiego. Na stoisku edukacyjnym z Wojewódzkiego Inspektorału Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach dzieci dowiedziały się o szkodnikach roślin i skutkach ich działania , obserwowały również owady pod mikroskopem. Przedszkolaki uczestniczyły również w praktycznych ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy. Dzieci spędziły dzień bardzo aktywnie .