Ważny komunikat dla Mieszkańców Gminy Rudnik

Szanowni Mieszkańcy,

Pragniemy przypomnieć, iż od 1 kwietnia 2024 r. zmianie ulegną zasady odbioru odpadów biodegradowalnych (BIO), w związku z tym:

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do wyposażenia swojej posiadłości w 1 brązowy pojemnik (maksymalna pojemność pojemnika 240 litrów) spełniającym normę EN-840.

Bioodpady, które będzie trzeba wrzucać luzem do brązowego pojemnika (odpady wrzucone do pojemnika w workach nie będą odbierane)  . Zaliczają się do nich:

• trawa,
  • liście,
  • rozdrobnione gałęzie,
  • resztki kwiatów ciętych i doniczkowych,
  • pozostałości roślinne,
  • obierki z owoców i warzyw,
  • przeterminowane owoce i warzywa,
  • skorupki jaj,
  • fusy po kawie i herbacie.

Do pojemnika na bioodpady nie wolno wrzucać:

• mięsa,
  • kości,
  • odchodów zwierząt,
  • ziemi,
  • kamieni,
  • popiołu,
  • gotowanych owoców i warzyw,
  • zużytego oleju jadalnego,
  • chusteczek i ręczników papierowych,
  • naczyń jednorazowych,
  • resztek „poobiadowych”,
  • folii (reklamówek, worków).

Wszelkiego rodzaju worki zaburzają proces kompostowania odpadów oraz zwiększają koszty ich segregacji.

Przejście na pojemniki bio pozwoliło nam utrzymać stawkę opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w niezmienionej kwocie 31,00 zł za osobę (29,50 zł dla osób kompostujących bioodpady).

Pozostałą ilość bioodpadów mieszkańcy mogą oddać na PSZOK w Rudniku przy ul. Przemysłowej 5.