Od 8 lipca w naszej gminie rozpoczęły się półkolonie po hasłem Witaj Przygodo! Uczestnicy naszej Akcji Lato 2024 rozpoczęli przygodę wycieczką do Ogrodzieńca, gdzie czekał na nich przewodnik, by oprowadzić ich po przepięknych ruinach zamku znajdującego się na szlaku Orlich Gniazd. Dzieciaki z zainteresowaniem odbyły podróż w przeszłe czasy Polski. Zadawały wiele pytań dotyczących zamku i jego właścicieli. Mieli również możliwość skorzystania z wielu atrakcji znajdujących się na podzamczu. Zobaczyły także Górę Birów, stare chaty z rodziną Kurdów. Kolejną atrakcją była wycieczka do Zakątka Zwierzątek w Dzimierzu, tam miały okazję  z bliska zobaczyć alpaki, razem się z nimi pobawić, karmić  marchewką oraz mlekiem.  Oprócz kontaktu ze zwierzętami, zabawami na plaży wszyscy mogli wziąć udział w warsztatach mydlarskich oraz gipsowych odlewach gdzie każdy według swojej inwencji twórczej mógł wykonać alpakę z gipsu oraz pachnące mydełko. Następny tydzień także obfitował w wiele atrakcji. Pierwszego dnia odbyła się wycieczka do Brennej gdzie dzieciaki zdobyły schronisko na Grabowej i spędziły czas w tematycznym „Ogrodzie bajek”, a później zeszły górskim szlakiem przez Stary Groń do Brennej. Następnym punktem programu była Chlebowa Chata gdzie na wszystkich czekał pyszny obiad, a także kąpiel w pobliskiej rzece  Brennicy, a na zakończenie pieczenie kiełbasek w ognisku. Góry to nie  jedyny wyjazd z drugiego tygodnia półkolonii, także bardzo atrakcyjną wycieczką okazał się wyjazd do JURAPARKU w Krasiejowie. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów. Park zwiedzaliśmy  zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest TUNEL CZASU. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia. Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną, która mierzy sobie 1500 metrów.  Następnym etapem wycieczki był PARK PALEONTOLOGICZNY, który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości płazów i gadów, które oglądaliśmy przez szklaną podłogę. Trasę zwiedzania zakończyliśmy wizytą w OCEANARIUM, w miejscu, w którym głębia oceanu przenika się  z głębią trójwymiarowego przekazu. Zostaliśmy przeniesieni w świat podwodnego życia ogromnych gadów. W środku w oceanarium zamiast olbrzymich akwariów znajdują się multimedialne ekrany. Mogliśmy usłyszeć głosy tych zwierząt oraz poczuć drgania wywołane ich uderzeniami. Przy ostatnim ekranie dzieci przeżyły chwile grozy, gdy do wizjera podpłynął olbrzymi rekin i uderzył  z taką siłą, że pękła szyba a obserwujące podwodny świat dzieci zostały ochlapane wodą. JURAPARK miał nie tylko do zaoferowania naukowe fakty, ale również niezwykły PLAC ZABAW, który zachwycił wszystkich. Wyjazdy to nie tylko atrakcje Akcji Lato 2024, ale również zajęcia tematyczne tj. styropianowe obrazy 3D, hobby horsing, morski świat, wakacyjna biżuteria,  gra terenowa, gry i zabawy  i inne. Wszystkie te zajęcia sprawiły wielką frajdę uczestnikom półkolonii.

E.K.