Powstaje nowy profil rehabilitacji dla rolników
po przebytej chorobie COVID-19
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opracowała i wdraża nowy profil rehabilitacji, w związku z trwającą epidemią i zapotrzebowaniem na rehabilitację leczniczą, która jest kierowana do pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.
Rehabilitacja u osób po przebytej chorobie COVID-19 staje się priorytetowym wyzwaniem zdrowotnym w dobie pandemii spowodowanej chorobą. Systemy zabezpieczenia społecznego w kraju i na świecie stoją przed ważnym zadaniem polegającym na wzmocnieniu działań polegających na odzyskaniu zdrowia ubezpieczonego oraz jego powrotu do pracy.
Celem nowego programu rehabilitacji jest:
- Wzmocnienie systemu oddechowego,
- Remisja choroby w przypadku ozdrowieńców,
- Poprawę wydolności wysiłkowej, krążeniowej i sprawności oddechowej,
- Wzmocnienie siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej,
- Poprawa kondycji psychofizycznej,
- Poprawa stanu funkcjonalnego i jakości życia,
- Wsparcie zdrowia psychicznego.
Osobami, które będą mogły skorzystać z rehabilitacji będą rolnicy w wieku aktywności zawodowej, u których wystąpią wskazania medyczne do rehabilitacji ogólnoustrojowej po przebytej chorobie COVID-19.
Główne kryteria, decydujące o skierowaniu na rehabilitację to:
- Rehabilitacja post COVID w CRR KRUS powinna być przeprowadzona po co najmniej 12 tygodniach od zachorowania,
- Warunkiem przyjęcia na rehabilitację jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-Cov-2,
- Osoby w wieku aktywności zawodowej,
- Osoby spełniające warunki ustawowe do skierowania na rehabilitację leczniczą.
Rehabilitacja lecznicza będzie realizowana w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu i Szklarskiej Porębie. Czas trwania turnusu będzie wynosił 21 dni.
Komunikat KRUS – Zasiłek opiekuńczy przedłużony
Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS został przedłużony do 23 maja 2021 r.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach – w przypadku zamknięcia z powodu Covid-19 żłobka/przedszkola/szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu Covid-19 – ubezpieczonym rolnikom i domownikom – z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat;
- dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem
o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego;
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku, gdy placówki są zamknięte ze względu na Covid-19, oraz w sytuacji, gdy placówka, która wznowiła naukę/opiekę stacjonarną zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie, mimo, że jest otwarta, zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy, oddziału, a więc w przypadku, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki ww. dzieciom i osobom niepełnosprawnym.
Również nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przyznawany jest na wniosek.
Jeżeli we wniosku o zasiłek opiekuńczy złożony przed wejściem w życie nowych przepisów wskazano okres opieki nad dzieckiem po 9 maja 2021 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku, to prawo do tego zasiłku zostanie przyznane na wskazany we wniosku okres opieki (nie dłużej niż do 23 maja 2021 r.) bez konieczności ponawiania wniosku.
Informujemy, iż nie zmieniły się zasady przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).