Wodzenie Bera 2019

W sobotę 2 marca od godziny ósmej rano w Sławikowie zaczęto „wodzić Bera”, bo tak nakazuje tradycja. Zaprzyjaźnieni chłopcy i mężczyźni wzięli udział w niezwykłym korowodzie. Główną postacią był „Ber”, czyli niedźwiedź. Wybrana osoba poświęciła się dla dobrej zabawy. W kostiumie misia wykonanego z materiału imitującego futro, prowadziła rozbawiony korowód od domu do domu. Policjant gwizdkiem oznajmiał o wizycie bera. Berowi towarzyszyło kilka innych postaci , np. para młoda, lekarz, pielęgniarka, policjant, ksiądz, śmierć, diabeł i oczywiście muzykanci. W sumie w tym roku w wodzeniu bera brało udział 16 osób. Bery ze Sławikowa na kilka godzin objęły władzę nad miejscowościami Sławików, Lasaki, Łubowice i Ligota. Tego dnia wszyscy wykazują pełne zrozumienie dla „miśkowych” wygłupów . Taka jest moc tradycji! Naprzeciw misiom wychodziły gospodynie, obdarowując uczestników korowodu darami. Przeważnie były to wzmacniające płyny. Niedźwiedź tańczył z paniami, a zatańczyć koniecznie trzeba, żeby powodzenie nie opuszczało tego domu przez cały rok. Ludzie wierzą, że przyjęcie przebierańców zapewni szczęście i dostatek a także urodzaj. Ferajna wodząca niedźwiedzia bardzo często płatała różne drobne figle – zatrzymywała samochody by wręczyć „mandaty”za nieistniejące przewinienia jak zbyt powolna jazda lub mocno napompowane opony, za to, że w domu nie ma kota itp. Mandaty te były w rzeczywistości zaproszeniami na sąd nad niedźwiedziem. Wodzenie bera trwało dobrych kilka godzin. Zakończyło się wieczorem zabawą w Ligocie, w której mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy pod warunkiem, że się przebrali. Przed północą niedźwiedź został zgładzony zgodnie z decyzją  uczestników zabawy. Zgon musiał potwierdzić lekarz i pielęgniarka, obecni na zabawie. Martwego niedźwiedzia wyniesiono z sali, a zabawa trwała nadal do białego rana.
Jak na razie nie brak w Sławikowie chętnych do organizacji tego niespotykanego ludowego misterium. A poświęcenie i zaangażowanie organizatorów i uczestników korowodu jest gwarantem, że tradycja nie zginie i za rok w karnawale znów będą wodzić bera. Warto zobaczyć tak niezwykłe zapusty, póki taka atrakcja jest organizowana. (więcej zdjęć na www.lubowice.pl)

Ewa P.

Bal karnawałowy w przedszkolu w Gamowie

Bal przebierańców to czas, na który czekają wszystkie przedszkolaki bowiem można zmienić się w kogoś innego, a to dla dzieci „największa frajda”. W piątek 8 lutego sala przedszkolna zamieniła się w miejsce nie do poznania. Można było spotkać w przedszkolu strażaków, policjantów, różne zwierzęta, księżniczki, spidermenów. Dzieci z dumą prezentowały swoje stroje. Przebierańcy z ochotą uczestniczyli w zabawach i konkursach a skoczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie balu można było posilić się przekąskami i soczkiem. Ten czas upłynął w miłej atmosferze, a tańcom i pląsom nie było końca.

Opracowała Dominika Rybka

Obóz piłkarski LKS Grzegorzowice w Wiśle podczas ferii zimowych

W dniach 10.02 – 14.02.2019r. drużyna młodzików oraz juniorów młodszych LKS Grzegorzowice, przebywała na obozie piłkarskim w Wiśle. W obozie wzięło udział 15 zawodników wraz z dwoma trenerami.

W Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich, w którym przebywali młodzi sportowcy, mieli do dyspozycji dobrą bazę treningową oraz hotelową. Korzystali z przestronnej hali sportowej, 100-metrowej bieżni wewnątrz budynku oraz z zewnętrznego boiska piłkarskiego z bieżnią. Warunki mieszkaniowe jak i żywieniowe również były na dobrym poziomie. Przez cały nasz pobyt pogoda raczej dopisywała, także wszystkie treningi odbyły się zgodnie z zaplanowanym grafikiem. Podczas zgrupowania odbywały się codziennie po 2 jednostki treningowe oraz rozruch zewnętrzny przed śniadaniem. (więcej…)

Turniej Strzelecki Szkoły w Rudniku

Uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej z klasą gimnazjalną w Rudniku dzięki współpracy z MKS LOK w Raciborzu mogli uczestniczyć w inauguracji sezonu strzeleckiego 2019. Szkoła, którego patronem jest Biskup Wojska Polskiego, Józef Gawlina od kilku lat prowadzi gminną ligę strzelecką. Podobnie w tym roku. Od maja do października planowana jest kolejna edycja GLS dla szkół z Rudnika, Grzegorzowic i Szonowic.

W zakończonym 4 marca turnieju uczestniczyło 23 uczniów i uczennic. Strzelcy wypadli bardzo dobrze, najlepsi wystrzelali ponad 90 punktów na 100 możliwych. Strzelano z karabinka sportowego na strzelnicy IPA w Raciborzu.