Ścieżka – później chodnik, położony na pagórkowym, malowniczym miejscu, który od zawsze łączył z sobą miejscowość – wioskę Ligotę Książęcą i Łubowice.

W czasach, gdy nie było środków transportu, był to skrót, z którego korzystali wszyscy mieszkańcy Ligoty Książęcej. W tym okresie w Łubowicach było przedszkole, szkoła, ośrodek zdrowia, kościół, a w latach 50-60 –tych Urząd Gminy.

Na przełomie tych lat mieszkańcy Ligoty Książęcej, w czynie społecznym na wspomnianej ścieżce położyli płyty chodnikowe – betonowe. Ze względu na ukształtowanie terenu chodnik wymagał jednak ciągłych poprawek i modernizacji, które również były robione społecznie przez mieszkańców Ligoty Książęcej. W okresie letnim rodzina Ficoń Józef –Kitel Sylwia, wykasza pobocze wzdłuż chodnika. Ze względów bezpieczeństwa – z powodu dużych uszkodzeń płyt , nierówności – chodnik ten został wyremontowany i poszerzony oraz dostosowany do obecnych potrzeb .

Jak i wcześniej tak i dziś służy nie tylko mieszkańcom Ligoty Książęcej, ale również spacerowiczom. W perspektywie czasu może być to szlak turystyczny, który połączy centrum Eichendorffa w Łubowicach z młynem wodnym w Brzeźnicy poprzez urokliwy wąwóz porównywany do wąwozu św. królowej Jadwigi z Sandomierza. Chodnik wykonała Firma Art Bruk. Oficjalne przekazanie użytkowania chodnika mieszkańcom nastąpiło w dniu 29 grudnia 2017r. połączone z ogniskiem w plenerze.

Norbert Serzisko

 

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Skip to content