Tak wyglądał ostatni weekend nauczycieli szkół z Grzegorzowic i Kobeřic.  Podczas dwudniowego wyjazdu szkoleniowo- integracyjnego do Kotliny Kłodzkiej, który odbył się w ramach projektu „Razem możemy więcej – Společně dokážeme víc”, nauczyciele polscy i czescy poprzez udział w warsztatach psychologicznych i zwiedzanie ciekawych miejsc turystycznych, poszukiwali nowych form współpracy obu partnerów.  Uczestnicy zwiedzili „Ścieżkę w obłokach” w czeskiej miejscowości Dolni Morava oraz Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. W Parku Miniatur „Minieuroland” w Kłodzku, poznawali możliwości wykorzystania proponowanych tam warsztatów botanicznych, modelarskich, terenowych, teatralnych oraz kreatywnej fotografii w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Podczas wyjazdu odbyła się również uroczysta kolacja akcentująca 10 – lecie współpracy szkół. Dyrektorzy obu szkół jednogłośnie wyrazili swoje zadowolenie ze wspólnych działań systematycznie organizowanych dla uczniów, doceniając ich wartość edukacyjną, zapewniając o chęci kontynuowania w przyszłości. Oprócz przełamywania barier językowych, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli , czerpią od siebie nawzajem, m.in. w zakresie sportu, zajęć artystycznych, przyrodniczych, poznają historię, tradycje i kulturę „sąsiadów”. Dzieci i młodzież od najmłodszych do najstarszych klas szkoły podstawowej obu szkół (do niedawna również gimnazjum),  bierze udział we wspólnych zajęciach, wycieczkach i okolicznościowych spotkaniach.

W czasie 10- letniej współpracy zrealizowano całoroczne projekty, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa RP za pośrednictwem Euroregionu Silesia, tj.

2008-2009 „Różni, ale razem”

2017 – „Razem przez cały rok”

2019 – 2020 Razem możemy więcej”  – jego realizacja rozpoczęła się z początkiem bieżącego roku szkolnego konkursem na logo projektu. Trwają szczegółowe przygotowania do sześciu kolejnych działań dla uczniów z Kobeřic i Grzegorzowic.

Daniela Płoszczyca – koordynatorka projektu PL