Organizacje pozarządowe prowadzące zadania w zakresie zadań publicznych i działające na terenie gminy Rudnik zostały wsparte dotacjami celowymi. Wsparcie takich organizacji ze strony samorządu wynika z podjętego uchwałą Rady Gminy w Rudniku tzw. programu współpracy.

W tym roku, na realizację wskazanych w programie zadań, zabezpieczono w budżecie gminy kwotę 150 tys. zł. W tym zakresie przeprowadzono dwa nabory wniosków. Pierwszy z ogłoszonych konkursów dotyczył zadań związanych ze wspieraniem i upowszechnianiem kultury fizycznej i turystyki w roku 2021, w którym dofinansowano wszystkie stowarzyszenia sportowe działające na terenie gminy, głównie miejscowe kluby sportowe. Na ten cel przeznaczono łącznie kwotę 120 tys. zł.

• LKS Grzegorzowice – 32.000,00 zł
  • LKS Gamów – 22.000,00 zł
  • LKS ,,Dąb” Brzeźnica – 53.000,00 zł
  • UKS ,, Zryw” Rudnik – 10.000,00 zł
  • UKS Gamów – 1.500,00 zł
  • UKS Szonowice – 1.500,00 zł

W drugim konkursie ogłoszonym w kwietniu przez Wójta Gminy Rudnik z zakresu wspierania i upowszechniania kultury , tradycji narodowej, mniejszości narodowych, oraz wsparcia pomocy społecznej. Wsparcie otrzymały stowarzyszenia i organizacje:

• Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań w wysokości: 6.500,00zł
  • Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego w wysokości: 13.500,00 zł

a na wsparcie pomocy społecznej w Gminie Rudnik:

• CARITAS Opolskiego w wysokości: 2.000,00zł.