Przedszkola Gminy Rudnik: w Brzeźnicy, Gamowie, Grzegorzowicach i Rudniku uczestniczą w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet  3. Zadanie 3.1. Dofinansowanie uzyskały wnioski czterech przedszkoli, co pozwoli na zakup nowości wydawniczych dla najmłodszych i prowadzenie działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Przedszkola zaplanowały różnorakie interesujące działania  i wielorakie metody pracy z książką. Działania Przedszkoli przewidują również współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Rudniku, z bibliotekami w szkołach podstawowych oraz z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Całkowity koszt realizacji powyższego zadania: 9 725 zł, pozyskano środki w wysokości: 7 780 zł, wkład Gminy Rudnik: 1 945 zł.