Bezpieczne zachowanie podczas upałów

 

Szanowni Mieszkańcy,

W związku z nadchodzącą falą upałów, zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o wzajemną troskę i odpowiedzialność w tym wymagającym czasie.

Podczas gorących dni pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach:

  • Troska o najmłodszych i najstarszych: Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci, osoby starsze, samotne, przewlekle chore oraz osoby z niepełnosprawnościami. Upewnijmy się, że nasi bliscy i sąsiedzi bezpiecznie znoszą wysokie temperatury i mają wszystko, czego potrzebują.
  • Bezpieczeństwo dzieci: Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać dzieci w zamkniętych samochodach, nawet na chwilę. Dbajmy o to, by nosiły nakrycia głowy, stosowały kremy z filtrem i regularnie piły wodę. Ograniczmy ich przebywanie na pełnym słońcu w godzinach południowych.
  • Pomoc dla zwierząt: Nie zapominajmy o naszych czworonożnych przyjaciołach oraz zwierzętach wolno żyjących i hodowlanych. Zapewnijmy im stały dostęp do świeżej wody (w szczególności w przestrzeni publicznej) oraz zadbajmy o to, by miały możliwość odpoczynku w zacienionych i przewiewnych miejscach.

Dbajmy o siebie nawzajem i wspólnie przetrwajmy tę falę upałów w bezpiecznych warunkach.

Z wyrazami szacunku

Upał _Poradnik_jak_się_zachować

Otwarcie placu zabaw w Łubowicach wybudowanego w ramach projektu pn.: „Budišov i Rudnik wspólnie poszerzają i ulepszają ofertę turystyczną zajęć na świeżym powietrzu na pograniczu czesko-polskim”, współfinansowanego ze środków Programu Interreg Czechy–Polska.

 

W dniu 10 czerwca 2026 r. w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw wybudowanego w ramach projektu „Budišov i Rudnik wspólnie poszerzają i ulepszają ofertę turystyczną zajęć na świeżym powietrzu na pograniczu czesko-polskim”, współfinansowanego ze środków Programu Interreg Czechy–Polska.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele miasta partnerskiego Budišov nad Budišovkou oraz Gminy Rudnik. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez Wójta Gminy Rudnik Piotra Rybkę, który podkreślił znaczenie współpracy transgranicznej.

Najważniejszym punktem spotkania było symboliczne przecięcie wstęgi i oficjalne otwarcie nowego placu zabaw. W ramach wydarzenia uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z lokalnymi atrakcjami oraz efektami projektu, w tym wyposażeniem do gry w disc golfa zakupionym w ramach wspólnego przedsięwzięcia.

Nowa infrastruktura rekreacyjna przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko-czeskiego oraz stworzenia kolejnego miejsca służącego integracji i aktywnemu spędzaniu czasu przez mieszkańców oraz odwiedzających.

 

Wiodący Partner i Partner Projektu/Vedoucí partner a partner projektu

Město Budišov nad Budišovkou a Gmina Rudnik

Kwota dofinansowania z EFRR/Výše dofinancováni z EFRR

45 455,00 EUR (66,41 %)/34 545,00 EUR (79,99 %)

Harmonogram realizacji/Harmonogram realizace

Początek realizacji/Zahájení realizace: 9/2025

Zakończenie realizacji/Dokončení realizace: 6/2026

Śląska premiera „Ojczyzny” Pawła Pawlikowskiego z udziałem twórców i przedstawicieli Gminy Rudnik

W Kinie Kosmos w Katowicach odbyła się uroczysta śląska premiera filmu „Ojczyzna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego – laureata Oscara i twórcy takich produkcji jak „Ida” oraz „Zimna wojna”. Wydarzenie zgromadziło licznych miłośników kina, przedstawicieli świata kultury oraz samorządowców związanych z miejscami, w których realizowano zdjęcia do filmu.

Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami, w którym udział wzięli reżyser Paweł Pawlikowski, odtwórca głównej roli Hanns Zischler oraz producentka Ewa Puszczyńska. Publiczność miała okazję poznać kulisy powstawania filmu oraz wysłuchać opowieści o pracy nad jedną z najgłośniejszych europejskich produkcji ostatnich miesięcy.

„Ojczyzna” miała swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i publiczność. Film przyniósł Pawłowi Pawlikowskiemu nagrodę za najlepszą reżyserię i został nagrodzony kilkuminutową owacją na stojąco. Produkcja opowiada historię relacji między laureatem literackiej Nagrody Nobla Thomasem Mannem a jego córką Eriką, ukazując ich podróż przez podzielone i zniszczone powojenne Niemcy.

Szczególnym powodem do dumy dla mieszkańców regionu jest fakt, że część zdjęć realizowano na terenie województwa śląskiego. Filmowcy pracowali między innymi w Bielsku-Białej, Cieszynie oraz w ruinach pałacu w Sławikowie. To właśnie malownicze ruiny dawnej rezydencji stały się scenerią jednej z kluczowych scen filmu, zachwycając swoim wyjątkowym klimatem i historycznym charakterem.

Na specjalne zaproszenie twórców filmu w premierowym pokazie uczestniczyli również przedstawiciele Gminy Rudnik: Zastępca Wójta Gminy Rudnik Tomasz Kruppa, Inspektor ds. Sportu, Promocji, Pozyskiwania Środków oraz Zabytków Zygmunt Kandora, a także były radny i mieszkaniec Sławikowa Grzegorz Pilich. Ich obecność podkreśliła znaczenie udziału lokalnych obiektów i krajobrazów w realizacji filmu oraz promocji dziedzictwa kulturowego gminy.

Pałac w Sławikowie, którego ruiny można zobaczyć na ekranie, od lat przyciąga uwagę filmowców i miłośników historii. Dzięki produkcji Pawła Pawlikowskiego miejsce to ponownie znalazło się w centrum zainteresowania, stając się ważnym elementem opowieści o historii, pamięci i tożsamości.

Śląska premiera „Ojczyzny” była nie tylko wyjątkowym wydarzeniem filmowym, ale również okazją do promocji regionu oraz miejsc związanych z jego bogatym dziedzictwem kulturowym. Udział twórców, przedstawicieli samorządów i mieszkańców potwierdził, że kino może skutecznie łączyć sztukę z promocją lokalnej historii i zabytków.

fot: Radosław Kaźmierczak, UG Rudnik

 

 

Zawiadomienie – XXX sesja Rady Gminy Rudnik w dniu 24.06.2026 r.

Zwołuje się XXX sesję Rady Gminy Rudnik na dzień 24 czerwca 2026r. na godz. 15:15 w sali posiedzeń Urzędu Gminy Rudnik z następującym porządkiem obrad:

  1. Otwarcie XXX sesji, stwierdzenie prawomocności obrad
  2. Przyjęcie porządku obrad
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy
  4. Sprawozdania z działalności komisji stałych
  5. Informacja Wójta z działalności między sesjami
  6. Debata nad raportem o stanie Gminy Rudnik za rok 2025
  7. Przyjęcie uchwał w sprawie:
    • udzielenia wotum zaufania dla Wójta Gminy Rudnik;
    • zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2025;
    • udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Rudnik za 2025 r.;
    • udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Raciborskiemu;
    • wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej w Lasakach;
    • wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości w Grzegorzowicach;
    • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej będącej w użytkowaniu wieczystym w Szonowicach;
    • przekazania w nieodpłatne użytkowanie części nieruchomości, pomieszczeń w budynku położonym w Grzegorzowicach;
    • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Brzeźnicy;
    • wskazania wstępnej lokalizacji nowego przystanku w miejscowości Sławików;
    • zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Rudnik;
    • zmiany w budżecie gminy na rok 2026;
  8. Interpelacje i zapytania radnych, wolne wnioski i informacje
  9. Zakończenie obrad

Zawiadomienie o zwołaniu wspólnego posiedzenie Komisji związków i porozumień komunalnych, mienia komunalnego i działalności gospodarczej, rolnictwa i ochrony środowiska oraz Komisji zdrowia, oświaty, kultury, opieki społecznej, prawa i porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej.

W dniu 22 czerwca 2026 r. o godz. 15.15 w sali posiedzeń Urzędu Gminy Rudnik odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji związków i porozumień komunalnych, mienia komunalnego i działalności gospodarczej, rolnictwa i ochrony środowiska oraz Komisji zdrowia, oświaty, kultury, opieki społecznej, prawa i porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej.

Tematy posiedzenia:
1. Sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2025 – absolutorium
2. Sprawy bieżące.