W poniedziałkowy wieczór z inicjatywy wójta oraz radnych w Gminnym Centrum Informacji w Rudniku odbyło się spotkanie z mieszkańcami naszej gminy w sprawie lokalizacji PSZOK-a. Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku każda gmina ma obowiązek stworzenia takiego miejsca. W poprzedniej kadencji proponowana lokalizacja przy ul. Pawłowskiej napotkała na silny opór społeczny i ostatecznie realizacja ówczesnego projektu została wstrzymana. Dlatego też priorytetem działania obecnego wójta oraz rady gminy, była kwestia znalezienia nowego miejsca, tak aby dla możliwie wszystkich mieszkańców pozostała ona w pełni zaakceptowana. Równolegle do tych działań, władze Urzędu Gminy aktywnie starali się o zabezpieczenie 500.000 zł dotacji przyznanej na poprzedni projekt, co w końcowym efekcie pozwoliło na zwiększenie tej kwoty o kolejne pół miliona złotych.

Po dokładnej analizie terenu i możliwości budżetowych gminy, wójt wraz z radnymi zgodnie uznali, że jedynym miejscem spełniającym te warunki jest teren wyznaczony w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego (oznaczony jako A2P – zaznaczony na czerwono w załączonych poniżej rycinie/fotografii) pod inwestycje dla obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, znajdujący się w Rudniku pomiędzy drogą krajowa nr 45 a planowaną obwodnicą Racibórz- Pszczyna.

Zebranym przedstawiona została lokalizacja, koncepcja i zakres funkcjonowania rudnickiego PSZOK-a. Wójt omówił specyfikę terenu, a także wskazał kilka działek, którym kupnem zainteresowany jest Urząd Gminy Rudnik. Zebrani w GCI mieli możliwość zapoznania się z przykładowymi obiektami i rozwiązaniami stosowanymi na terenie innych gmin naszego kraju. Omówiono również problematykę gospodarowania odpadami komunalnymi gmin powiatu raciborskiego i wynikających z niej konsekwencji dla mieszkańców naszej gminy. Była też możliwość zadawania władzom gminy pytań. Spotkanie zakończono głosowaniem, w którym zebrani w sposób jednomyślny poparli potrzebę powstania PSZOK-a dla Gminy Rudnik oraz jednogłośnie zaakceptowali wskazaną przez wójta lokalizację.

Zdjęcie satelitarne obszaru A2P
Plan zagospodarowania przestrzennego – czerwona linia wyznacza obszar gdzie na jednej z działek planowany jest rudnicki PSZOK